Šiandien Lietuvos ir Turkijos valstybių atstovai aptars ekonominio šalių bendradarbiavimo perspektyvas. Pirmojo Lietuvos ir Turkijos ekonominio ir prekybinio bendradarbiavimo komisijos posėdžio metu bus svarstoma, kaip paskatinti abiejų šalių prekybos augimą, užmegzti ryšius ne tik tarp didelių, bet ir tarp smulkiojo bei vidutinio verslo įmonių.
Posėdžiui pirmininkaujantys ekonomikos ir inovacijų ministro pareigas laikinai einantis energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas ir Turkijos prekybos ministrė Ruhsar Pekcan pasirašys protokolą, kuriame numatytos konkrečios šalių bendradarbiavimo sritys.
„Tai, kad vizitui Turkijos prekybos ministrė iš trijų Baltijos šalių pasirinko Lietuvą, rodo augantį susidomėjimą ne tik regionu, bet ir mūsų šalies verslo potencialu. Pagrindinis dėmesys bus skiriamas dvišalei prekybai ir investicijoms, bendradarbiavimui energetikos, transporto, inovacijų ir technologijų, turizmo srityse. Tikimės, kad šis susitikimas duos gerą startą atrasti naujų bendradarbiavimo sričių ir galimybių“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministro pareigas laikinai einantis energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.
Pasak Ž. Vaičiūno, Turkija galėtų būti suinteresuota Lietuvos „FinTech“ ekosistema – mūsų šalis jau plačiai pripažįstama kaip viena patraukliausių šalių Europos Sąjungoje finansinių technologijų verslo plėtrai. Į Lietuvą atvykstantys ir tarptautiniu mastu veikiantys finansinių paslaugų teikėjai įrodo, kad sąlygos pradėti veiklą Lietuvoje yra palankios: pradedant reglamentavimu ir baigiant infrastruktūra.
Lietuva ir Turkija turi ketinimų bendradarbiauti mokslo ir technologijų srityje – svarstomos galimybės užmegzti glaudesnius ryšius tarp Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros bei Turkijos Mokslo ir technologinių tyrimų tarybos, vykdyti bendrus mokslinių tyrimų projektus.
Kai kuriose srityse jau matomi rezultatai – tarp Lietuvos ir Turkijos startuolių ekosistemų jau palaikomi nuolatiniai ryšiai – ,,Startup Lietuva‘“ glaudžiai bendradarbiauja su kolegomis Startup Istanbul, ITU Ari Startup Acceleerator ir TeknoparkIzmir. Pasinaudoję „Startup Visa Lithuania“ programa, Turkijos startuoliai pateikė 19 paraiškų, 10 iš jų buvo patvirtintos, viena įmonė įsteigta, o dar 5 baigia įsteigimo procedūras.
Lietuvos turistai jau yra atradę Turkijos kurortus. Turizmo potencialui plėtoti ateityje ketinama atnaujinti tarpvyriausybinį susitarimą dėl bendradarbiavimo turizmo srityje.
Šiandien Vilniuje taip pat vyks VšĮ „Versli Lietuva“ kartu su Turkijos užsienio ekonominių ryšių valdyba organizuojamas Lietuvos ir Turkijos verslo forumas, kuriame dalyvaus maisto ir gėrimų, informacinių technologijų, tekstilės, turizmo, chemijos pramonės, automobilių dalių bei logistikos sektorių įmonės.
Turkija 2019 m. sausio–spalio mėn. tarp 204 Lietuvos užsienio prekybos partnerių pagal prekių prekybos apyvartą buvo 25, pagal eksportą – 23, o pagal importą – 27 vietoje. 2019 m. sausio–spalio mėn. Lietuvos ir Turkijos prekybos apyvarta išaugo 10,9 proc. ir pasiekė 349,3 mln. eurų. Lietuvos eksportas į Turkiją augo 19 proc. ir siekė 201,7 mln. eurų.
Ekonomikos ir inovacijų ministerijos informacija