Prieš kelis dešimtmečius būdavo populiariausi tie fantastiniai filmai, kuriuose vyravo kosminių kelionių, dinozaurų sugrįžimo į dabartį ir nusidanginimo su laiko mašina į praeitį temos, o dabar jos keičiasi. Pirmauja niūrios prognozės žemės ateities perspektyvos, kuriose – ateivių iš kitų planetų intervencija Žemės planetoje, robotų bei dirbtinio intelekto vergovėje atsidūrusi žmonija ir panašiai.
Kas labiausiai gąsdina šiuolaikinės fantastikos mėgėjus?
Šiuolaikinės fantastikos mėgėjus labiausiai gąsdina tas faktas, kad dauguma ankstyvojoje fantastikoje gvildentų temų tapo tikrove. Pavyzdžiui, skrydžiai į mėnulį, kelionės povandeniniais laivais, vaizdo pokalbiai išmaniaisiais telefonais, išmaniosios technologijos, genetinė inžinerija, gyvų organizmų klonavimas jau seniai yra tapę tikrove, nors dar prieš šimtą metų tai buvo laikoma tik lakią vaizduotę turinčių rašytojų pramanais, nevertais išskirtinio dėmesio.
Tai labai ryškiai atsispindi R. Rodrigeso filmas „Alita. Kovos angelas“. Jame ateities pasaulis vaizduojamas neišpasakytai niūriomis spalvomis. Filme išmaniųjų technologijų išsivystymo lygis sudarė sąlygas nustumti į skurdą ir chaosą ateities žmoniją. Tiesa, šiame filme vilties spindulį atstoja telepatines galias turinčių paaugliai, kurie yra pasiryžę išgelbėti žmoniją.
Kaip mėginama reabilituoti robotus šių dienų fantastikoje?
Nors daugumoje fantastinių filmų robotai pristatomi kaip pavojingos žudymo mašinos, kurios gali tapti žmonijos sunaikinimo priežastimi, vis dėlto atsiranda kūrėjų, kurie bando reabilituoti protaujančias mašinas. Pavyzdžiui, režisierius N. Blomkampas savo filme „Čapis“ žiūrovams siūlo priešingą variantą – robotą, kuris geba skaityti knygas, suvokti meną, jausti lygiai taip pat, kai ir žmonės.
Tačiau ir šiame filme mažai lieka vietos entuziazmui, nes jautrumu pasižymintį robotą labai greitai apgauna prastos reputacijos žmonės ir klastingai priverčia jį tarnauti saviems tikslams. O tai parodo, jog didele dalimi dėl to, kas dedasi mūsų dienų pasaulyje, esame kalti mes patys, nes leidome įsivešėti savanaudiškumui ir grobuoniškumui.
Kokių temų norėtųsi sulaukti fantastikos žanro ateityje?
Kad fantastika netaptų masinės depresijos priežastimi, kino psichologai siūlo kurti tokius fantastinius filmus, kuriuose dirbtinis intelektas gebėtų prisitaikyti prie esamų gyvenimiškų situacijų ir atskirti blogį nuo gėrio bei apginti dvasines žmonijos vertybes nuo piktosios pasaulio dalies.