Pensinio amžiaus žmonės, klausydamiesi investicinių planų pristatymo, girdėjo svarbiausius žodžius – jiems už renovaciją mokėti nereikės nieko. Tačiau nutiko kitaip – ne vienas garbaus amžiaus sulaukęs daugiabučio gyventojas moka už renovaciją.
„Renovacijos išlaidos kompensuojamos ne pensinio amžiaus žmonėms, o, atkreipiu dėmesį, – kompensacijas gaunantiems asmenims“, – sako Gintarė Burbienė, „Būsto energijos taupymo agentūros“ (BETA) Projektų įgyvendinimo skyriaus vedėja.
Remiantis LR valstybės paramos daugiabučiams namams atnaujinti (modernizuoti) įstatymu, nepasiturintiems šalies gyventojams apmokamos visos, su renovacijos projekto įgyvendinimu susijusios išlaidos. Tai yra ir renovacijos projekto parengimo, ir jo įgyvendinimo administravimo, statybos techninės priežiūros išlaidos. Nepasiturintiems gyventojams apmokamos ir kredito draudimo įmokos, kiekvieno mėnesio kredito ir palūkanų įmokos.
Tai kas gi yra laikomas nepasiturinčiu gyventoju?
Sąvoką „nepasiturintys gyventojai“ apibrėžia LR Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymas.
Nepasiturinčiais gyventojais yra laikomi bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo, kurie, įvertinus jų turimą turtą ir pajamas, šio įstatymo nustatyta tvarka turi teisę gauti piniginę socialinę paramą. Taip pat nurodyta, kad teisę į kredito ir palūkanų apmokėjimą turi buto savininkas, kuris atitinka nustatytus reikalavimus. Šildymo išlaidų kompensacija skiriama pagal energijos ar kuro sąnaudų normatyvą būsto naudingajam plotui, bet ne didesniam už Įstatyme nustatytą būsto naudingojo ploto normatyvą, šildyti. Dar vienas nustatytas reikalavimas – toks gyventojas turi būti pritaręs namo, kuriame gyvena, renovacijai.
„Todėl pensijas gaunantys asmenys turėtų kreiptis į savivaldybę dėl pažymų ir kompensacijų gavimo ir tuomet, kai bus sutvarkyti dokumentai, tikriausiai už renovaciją mokėti nereikės“, – sakė Gintarė Burbienė, „Būsto energijos taupymo agentūros“ (BETA) Projektų įgyvendinimo skyriaus vedėja. Gavęs pažymas, kurios patvirtina teisę į kompensaciją, gyventojas turi kreiptis į namo administratorių. Tokiu atveju, renovacija tokiam gyventojui nieko nekainuos.
Sąlygos teisei į piniginę socialinę paramą nustatyti: „asmenys, sukakę senatvės pensijos amžių arba gaunantys bet kokios rūšies pensiją, pensijų išmokas ir (ar) šalpos išmokas, išskyrus pensijas, paskirtas asmenims, kuriems nustatytas 45–55 procentų darbingumo lygis (pensijas, paskirtas asmenims, iki 2005 m. liepos 1 d. pripažintiems III grupės invalidais), našlių ar našlaičių pensijas ir už tarnybą paskirtas pareigūnų ir karių valstybines pensijas, arba asmenys, kurie kreipėsi dėl bet kokios rūšies pensijos, pensijų išmokų ir (ar) šalpos išmokų, išskyrus pensijas asmenims, kuriems nustatytas 45–55 procentų darbingumo lygis (pensijas, paskirtas asmenims, iki 2005 m. liepos 1 d. pripažintiems III grupės invalidais), našlių ar našlaičių pensijas ir už tarnybą skiriamas pareigūnų ir karių valstybines pensijas, skyrimo, bet jos dar nėra paskirtos ar paskirtos, bet neišmokėtos“.