Puošdami namus Kalėdoms žmonės rūpinasi jų grožiu ir estetika, tačiau dažniausiai pamiršta apie kalėdinių dekoracijų bei šventinių atributų saugumą. Draudikai įspėja, kad per šventes Lietuvos gyventojai dažniausiai nuostolius patiria dėl techniškai netvarkingų elektrinių vidaus ir lauko girliandų, petardų bei vis dar namų puošybai naudojamų žvakių. Netgi pagrindinis Kalėdų atributas – eglutė – žmonėms atneša ne tik džiaugsmą, bet ir nemalonius rūpesčius bei nuostolius.
„Prieš šventes namų ir kiemų puošimas tampa savotiškomis varžytuvėmis. Lietuvos gyventojai kiekvienais metais vis gausiau elektrinėmis dekoracijomis gražina ne tik kambarius, bet ir namų balkonus, palanges, stogo skliautus, netgi visą kiemą. Kalėdiniu laikotarpiu namie ir aplink namus atsiranda daug naujų rizikų, nes naudojame daugiau nei įprasta elektros prietaisų. Bendrovės statistika rodo, kad jie šventiniu laikotarpiu sukelia gaisrus, apgadina namų išorę, sugadina elektros instaliacijas ir net padaro žalos kaimynams“, – sakė draudimo bendrovės „Gjensidige“ Turto žalų skyriaus vadovas Giedrius Norkus.
„Gjensidige“ turto žalų ekspertas pataria, kaip elgtis su šventinėmis dekoracijomis, kad jos nesugadintų švenčių.
1.Palikdami namus iš elektros lizdų išjunkite visas namų bei pastatų elektrines dekoracijas ir papuošimus. Be priežiūros negalima palikti net iš pažiūros saugių girliandų. Jei jos įjungtos paliekamos ant namuose stovinčios eglutės, tuomet sausos šakos, puoštos greitai įkaistančiomis lemputėmis, didina gaisro riziką. Laistant eglutę taip pat būtina išjungti girliandas ir kitus elektrinius jos papuošimus.
Gaisro priežastimi gali tapti ir elektros instaliacijos perkrovos. Žiemą, kai oro temperatūra keičiasi nuo minuso prie pliuso, pastatai ir lauko elektros instaliacija pasidengia šerkšnu. Todėl pasitaikius elektros instaliacijos pažeidimams kyla grėsmė trumpam jungimui, galinčiam sukelti gaisrą.
2.Atsisakykite žvakučių arba naudokite jas saugiose žvakidėse. Iki šiol populiarios išlieka tradicinės Kalėdų dekoracijos – žvakutės. Jomis jau rečiau puošiamos eglutės, tačiau šiemet itin išpopuliarėjusiame advento vainike neapsieinama be žvakių, kurios yra tvirtinamos prie eglišakių ir lygiai taip pat greitai gali sukelti gaisrą.
3.Parinkite saugią, mažiau judrią vietą eglutei namuose. Neatsargiai lakstantys po namus vaikai ar naminiai gyvūnai gali Kalėdų šventės nuotaikas pritemdyti netyčia nuvertę kalėdinę eglę. Tačiau tai ne vieninteliai vargai, kurie „Gjensidige“ klientams yra nutikę dėl šventinės eglės. Ji buvo nuversta ir ant neseniai įsigyto išmanaus televizoriaus, ir ant stiklinių durų. Taip pat po eglute jai virstant gali atsidurti ir nespėję pasitraukti šeimos nariai bei naminiai gyvūnai.
- Girliandas apžiūrėkite, ar nėra sutrūkinėjusių laidų, degimo ženklų ir kitų plika akimi matomų grėsmių. Namams skirtų šventinių lempučių niekada nenaudokite lauke. Laukui skirtos girliandos yra atsparios drėgmei ir netgi yra specialiai sureitinguotos pagal tinkamumą įvairioms oro sąlygoms. Pakuotėje reikėtų rasti IP reitingą, kuris nurodo elektrinių girliandų atsparumą klimato veiksniams.
Jei įsigijote naujas girliandas, visada perskaitykite jų instrukciją, o jei namus puošite pernykštėmis lemputėmis, tuomet būtina įsitikinti, ar jos saugios. Net jei plika akimi nematote nieko įtartino, pirmą kartą įjungdami ir išjungdami šventines girliandas stebėkite, ar jos nekibirkščiuoja, ar neįkaista.
5. Saugokitės petardų ir šaltųjų ugnelių. Būtina prisiminti, kad nei petardų, nei šaltųjų ugnelių griežtai negalima naudoti patalpose bei uždarose erdvėse. Tai didžiulė rizika ne tik nukentėti patiems, tačiau ir apgadinti savo bei svetimą turtą. Mėgaudamiesi šiais šventiniais atributais, visada atidžiai perskaitykite jų naudojimo instrukciją, pirkite šias prekes tik specializuotose ir patikimose prekybos vietose. Taip pat lauke laikykitės saugus 5-6 metrų atstumo nuo pastatų ir automobilių.
Gjensidige informacija