Naujas tyrimas, kuriame dalyvavo daugiau kaip 7000 amerikiečių vyrų ir moterų, parodė, kad žmonėms, kurių organizme buvo rasti didžiausi kiekiai seleno, pavojus susirgti 2 tipo diabetu buvo 24 % mažesnis.
Vis daugiau tyrimų įrodo, kad mikroelementas selenas – viena svarbiausių maistingųjų medžiagų, saugančių Jūsų sveikatą. Šių metų pirmoje pusėje švedų mokslininkai nustatė, kad selenas labai pagerina širdies sveikatos būklę, o štai dabar Harvardo tyrėjų kartu su Korėjos Jengnamo (Yeungnam) universiteto mokslininkais atliktas tyrimas parodė, kad selenas sumažina riziką susirgti 2 tipo diabetu. Šis bendras tyrimas paskelbtas žurnale „Diabetes Care“.
Didžiulis sumažėjimas
Tyrėjai išanalizavo duomenis, gautus iš dviejų atskirų grupių (3630 moterų ir 3535 vyrų). Tyrimo pradžioje nė vienas asmuo nesirgo diabetu. Tyrimo laikotarpiu 2 tipo diabetu susirgo gerokai daugiau žmonių, kurių organizme buvo rastas mažas seleno kiekis, palyginti su diabeto atvejais, nustatytais žmonėms, kurių organizme buvo daugiau seleno. Tyrėjai nustatė, kad didžiausias vidutinis seleno kiekis buvo susijęs su 24 % mažesne rizika susirgti diabetu.
Priežastis susirūpinti
Seleno santykio su diabetu tyrimas galbūt aktualesnis europiečiams, nes vidutinis seleno suvartojimas Europoje yra gerokai mažesnis nei Jungtinėse Valstijose. Naujausioje paskelbtoje seleno mokslinių tyrimų apžvalgoje pabrėžiamas faktas, kad Europos gyventojai gali gauti daugiau naudos iš seleno, padidindami jo suvartojimo kiekį, o tai padaryti būtų paprasčiausia vartojant papildus.
Seleno yra riešutuose, pilno grūdo produktuose, jo turi žuvis ir mėsa. Šis mikroelementas palaiko daugybės organizmo apsauginių baltymų (selenoproteinų) funkcijas, iš kurių kelios susijusios net su apsauga nuo vėžio.
Šaltinis: Žurnalas „Diabetes Care“, 2012 m. liepos mėn., kompl. 35, Nr. 7, p. 1544–1551
Daniškos seleno mielės pagerino biologinio įsisavinimo savybes
Selenas dirvožemyje – neorganinis. Augalams įsiurbus šį mikroelementą, jis tampa organiniu selenu, kurį gali vartoti žmonės ir gyvūnai. Mes organinio seleno gauname iš augalų ir žolėdžių gyvūnų.
Prekyboje esantys seleno papildai taip pat būna abiejų formų. Tie, kurių sudėtyje yra neorganinio seleno, paprastai būna nebrangūs ir pasižymi prastu biologinio įsisavinimo laipsniu. Kita vertus, organinio seleno papildų gamyba brangesnė, bet juos organizmas įsisavina daug geriau.
Danijos farmacijos bendrovė „Pharma Nord“ sukūrė ypatingas organinio seleno mieles „SelenoPrecise®“, kurios išsiskiria nepaprastai aukštu biologinio įsisavinimo laipsniu, įrodytu dokumentais (88,7 %). Šiose mielėse taip pat yra didelis ir stabilus kiekis l-selenometionino – organinio seleno šaltinio, kuris, kaip nustatyta, yra veiklesnis nei kiti šaltiniai.