Vasarą lengva primiršti sveikatai palankius principus. Vis dėlto, anot gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, moksleiviai bei studentai, nesugrįžę į tinkamą mitybos ritmą, mokslo metus gali pasitikti vangūs ir pavargę: mat sveikatai palanki mityba daro ženklią įtaką kiekvieno savijautai.
Tinkamos mitybos režimas – itin svarbus besimokantiems
Pažymima, kad tiek studentai, tiek moksleiviai turėtų laikytis tų pačių sveikatai palankios mitybos principų kaip ir visi suaugusieji. Vis dėlto, jos teigimu, neretai šiais jaunystės gyvenimo tarpsniais nėra taip lengva sustyguoti dienos režimo, o studentams, ypač sesijų metu, stipriai nukenčia valgymo ir miego grafikas. Tad dr. E. Gavelienė pataria kruopščiai planuoti savo dienotvarkę.
„Šiems pokyčiams jautriausi studentai, mat jie jau pradėję savarankiško gyvenimo kelią. Tačiau nepaisant iš šeimos atsineštos patirties, reikia įvertinti savo sveikatos būklę, dienotvarkę ir biudžetą. Šie aspektai lemia ne tik bendrą gerovę, gyvenimo kokybę, bet ir sveikatos būklę. Planuojant kasdienybę, svarbu rasti laiko valgymui,“ – sako dr. E. Gavelienė.
Sveikatai palanki mityba – net ir valgykloje ar užkandžiaujant
Dr. E. Gavelienė pabrėžia, kad studentai turėtų vengti maisto, kuris yra menkavertis maistinėmis medžiagomis ir pusfabrikačių: verčiau valgyti pačių pasigamintą maistą, kuris bus maistingesnis ir ekonomiškesnis.
„Nuolatinis mieguistumas, nuovargis, dėmesio sutrikimai ir energijos stoka gali būti netinkamos mitybos signalai. Taip pat odos pokyčiai, pavyzdžiui, aknė, gali rodyti mineralinių medžiagų ir vitaminų trūkumą. Svorio kaita taip pat yra netinkamos mitybos požymis”, – atkreipia dėmesį gydytoja.
Taip pat rekomenduoja rinktis sveikatai palankius patiekalus net universiteto valgykloje, pavyzdžiui, mėsą ar žuvį su daržovių troškiniu. „Kalbant apie užkandžius, tinkami yra riešutai, džiovinti vaisiai, švieži vaisiai ir daržovės. Reikėtų vengti menkaverčių ir kaloringų užkandžių, kurie gali sukelti emocinį valgymą. Jei užkandžių poreikis tampa nekontroliuojamas, reikėtų kreiptis į specialistą.”
Išsisaugokite šį receptą rugsėjui: pigūs bei gardūs pusryčiai gerai nuteiks mokslo žinių kupinai dienai.
RECEPTAS
Avižinė pusryčių košė
Košei reikės:
- 50 g avižinių dribsnių;
- 130 ml migdolų pieno (arba bet kokio kito pieno);
- 1 v. š. chia sėklų;
- 1 a. š. medaus arba klevų sirupo;
- 1 vnt. banano, supjaustyto griežinėliais;
- 50 g mišrių uogų (braškių, mėlynių, aviečių);
- 1 v. š. žemės riešutų;
- Žiupsnelio cinamono.
Gaminimo eiga:
- Sumaišykite avižinius dribsnius ir migdolų pieną.
- Įberkite chia sėklų, įpilkite medaus arba klevų sirupo.
- Išmaišykite visus ingredientus, uždenkite dubenėlį ar stiklainį ir laikykite šaldytuve per naktį (arba bent 4 valandas), kad avižos ir chia sėklos sugertų pieną ir suminkštėtų.
- Prieš valgant košę, pagardinkite bananu, uogomis bei cinamonu ar kitais mėgstamais priedais.
Skanaus!