Išgirdę žodį „židinys“ iš karto pagalvojame apie klasikinius kūrenimo malkomis variantus. Tačiau vis daugiau žmonių renkasi ekonomiškesnį, efektyvesnį ir saugesnį būsto šildymo būdą – dujinius židinius. Dujiniai židiniai ir jų veikimo principas labai paprastas, toks pat kaip ir dujinės viryklės. Santechnika eina nuo dujinio mazgo name iki degimo mechanizmo židinio korpuse. Žinoma, šis darbas turėtų būti atliekamas prižiūrint profesionalams, nes sistemos griežtumas garantuotas. Kai židinys atsidurs norimoje vietoje, praveskite per ventiliacijos kanalą, kuriuo cirkuliuos oras. Degimo procesas prasideda, kai mechanizmas židinio degimo kameroje sukelia kibirkštį. Tai sulaiko dujas, todėl matome nuolatinę liepsną. Šiluma iš židinio į namus patenka per specialų stiklą, kuris perduoda šilumą, bet apsaugo nuo atviros liepsnos ar degimo produktų.
Dujinis židinys ir jo išvaizda. Ar jis tik estetikos detalė?
Estetiška išvaizda yra vienas iš didžiausių dujinio šildymo privalumų. Sakoma, jog maži ir lengvi, modernūs dujiniai židiniai puikiai tinka bet kokiam interjerui. Dujiniai židiniai gaminami iš specialių medžiagų, kurios puikiai izoliuoja ir yra lengvos, todėl nereikia pirkti atskiro izoliacinio karkaso ar kitos įrangos. Vienintelis reikalavimas šiems įrenginiams – lengva prieiga prie oro padavimo (mazgo) ir vėdinimo sistemos. Reikia atsiminti, kad vėdinimo sistema nėra tas pats, kas kaminas. Dūmtraukiai naudojami kenksmingų medžiagų, suodžių ir dūmų šalinimui. Kadangi dujiniai židiniai neišskiria jokių kenksmingų medžiagų (degimo metu išsiskiria tik anglies dvideginis) ar kvapų, degimui reikalingi tik du vėdinimo sistemos vamzdžiai: vienas orui nešti, o kitas anglies dvideginio dujas išskirti. Dujiniai židiniai dažnai painiojami su Lietuvoje populiariais biožidiniais, tačiau tarp jų yra didelis skirtumas – dujiniai židiniai gali šildyti visą namą ir net vandenį. Kai kurie iš šių židinių pasižymi išskirtinai dideliu efektyvumu (iki 95%) ir gali šildyti vandenį savo korpusuose. Iš čia vanduo gali tekėti vamzdžiais visame name ir net šildyti vandenį grindų šildymo sistemoje.
Praktinis dujinių židinių panaudojimas
Židiniams naudoti yra naudojamas propanas, o dujas galima deginti oru labai tiksliomis proporcijomis. Didžioji dalis šilumos perduodama į ketaus židinio korpusą, pavyzdžiui, degiklio modelį, arba tiesiai į vidinę erdvę, kaip infraraudonųjų spindulių degiklis. Norėdami organizuoti šildymą dujų balionais, jums reikės: paskirkite atskirą patalpą propano balionams įrengti. Patalpa turi būti izoliuota nuo svetainės ir turėti gerą ventiliaciją. Bloke sumontuotas propano balionas, kuriame sumontuotas slėgio reduktorius ir metaline žarna jungiamas prie dujinio židinio. Patalpoje su dujiniu židiniu turi būti įrengti nepilno dujų degimo davikliai.