Trejus metus Tauragėje rengiami šauniausios močiutės rinkimai išaugo regioninius drabužius. Šį rudenį pirmą kartą šalyje vyks konkursas „Šauniausia Lietuvos močiutė 2015“.
„Kiekvienas etnografinis regionas ypatingas, puoselėja savitas tradicijas, papročius. Visas mūsų vertybes saugo močiutės, todėl šis konkursas turėtų virsti gražiomis ne tik moterų, bet ir visų penkių regionų varžytuvėmis“, – mano renginio iniciatorius ir organizatorius, Tauragės radijo vadovas,
kultūrinių projektų prodiuseris Valdas Latoža.
Iš pagarbos
brangiam žmogui
Močiutės, mamutės, mamulytės, senelės, bobutės, babytės – kad ir kaip vadintume, jos įkūnija meilę, gerumą, šilumą, namų jaukumą, puoselėja ir perduoda ne tik šeimos, bet ir krašto tradicijas. Jos, tarsi antros mamos, apgaubia rūpesčiu ir dėmesiu, visada yra šalia, skuba padėti ir patarti sunkiu metu, o kartais ištvermingai ir pasiaukojamai vienos augina anūkus.
„Deja, turėjau tik vieną močiutę – Marijoną Latožienę iš Bijotų kaimo Šilalės rajone. Jos netekau labai anksti, buvau vos dvylikos. Viešnagė kaime pas ją man, mažam vaikui, buvo kažkas nerealaus. Močiutės cepelinų su varške ir mėtomis skonio lig šiol pamiršti negaliu. Net ir dabar atvykęs į tuos namus jaučiu močiutės buvimą, jos dvasią – ji man buvo tarsi angelas sargas“, – sako V. Latoža.
Su močiute praleistų dienų šiluma buvo vienas iš impulsų rengti šauniausios močiutės rinkimus Tauragėje.
Ne grožio
konkursas
Latoža retoriškai klausia: renkame miestų ar regionų paneles ir ponias, o kodėl negali varžytis ir garbaus amžiaus močiutės, promočiutės? Šiuose rinkimuose visai nesvarbūs figūros duomenys, plaukų spalva ar veido skaistumas, močiučių grožis ir turtas – patirtis, išmintis, vaikai, anūkai ir proanūkiai.
Trys Tauragėje surengti konkursai parodė, kad tiek mieste, tiek kaime galima rasti močiučių, kurios prasmingai gyveno, atsiskleidė kaip asmenybės: kuria įvairius rankdarbius, tapo, drožinėja, savo darbais puošia aplinką, populiarina sveikos gyvensenos principus, dalyvauja saviveikloje.
„Iš tokių močiučių ir mes, ir auganti karta galime daug ko pasimokyti: jos stiprios, gyvybingos, išradingos, nestokoja gero humoro. O juk beveik visoms šioms moterims gyvenimas buvo nesaldus: Sibiro tremtis, karas, praradimai, emigracija. Kai kurios jau išgyvenusios savo vaikų, vaikaičių netektį, – sako konkurso rengėjas ir pastebi, kad tokioms šiuolaikinėms, energija trykštančioms močiutėms labai tinka Stasio Povilaičio daina „Senelė mūsų jauna“. – Mūsų močiutės irgi su džinsais ir tekinos!“
Skeptikai ir
kritikai pasidavė
Latoža prisimena, kad pradėjus brandinti mintį apie Tauragės šauniausios močiutės rinkimus daugelis šaipėsi, sakė, juokinsit liaudį ir patys apsijuoksite. Tačiau kuo daugiau spaudė pesimistai, tuo labiau brendo ryžtas.
„Pirmieji rinkimai surengti 2012 metais. Po jų ir tie, kurie kritikavo, ir tie, kurie palaikė, spaudė rankas ir vadino šaunuoliais. Visi trys konkursai tapo puikia švente jų dalyvėms, jas atlydėjusiems artimiesiems, publikai“, – džiaugiasi pašnekovas.
Tačiau smagiausia, kad šauniausios močiutės rinkimai virto tarsi tęstiniu socialiniu kultūriniu projektu: organizatoriai pastebėjo, kad konkursuose dalyvavusios močiutės ir toliau bendrauja, susitinka, kai kurios tapo geromis draugėmis, kartu kavinukėje vaišinasi kava, lankosi įvairiuose renginiuose.
„Konkursas jo dalyvėms dovanoja ne tik daug įspūdžių, naujos patirties, bet ir bendrumo jausmą“, – tikina tauragiškis.
Močiutėms reikia padrąsinimo
Šauniausios močiutės rinkimai rengiami ir kituose Lietuvos miestuose bei rajonuose, tačiau tik Tauragė tęsia šią tradiciją. Kaip tik todėl V. Latožai ir jo bendraminčiams kilo sumanymas organizuoti konkursą „Šauniausia Lietuvos močiutė 2015“.
Jo rengėjai tikisi, kad atsiras močiučių ir promočiučių iš visos Lietuvos, norinčių nauja patirtimi nuspalvinti savo kasdienybę. O labiausiai laukiama, kad močiutes padrąsintų jų anūkai. „Iki šiol dažnai taip būdavo: anketas atsiųsdavo anūkai, o močiutės tik po to sužinodavo“, – juokiasi V. Latoža.
Kandidatūras iškelti gali ne tik pačios močiutės ar jų vaikai ir anūkai, bet ir bendruomenės, bendrijos, darbovietės. „Kokia atranka? Pagrindinė konkurso sąlyga – močiutė turi turėti bent vieną vaikaitį“, – šypsosi V. Latoža.
Konkurse bus renkama šauniausia, darbščiausia, fotogeniškiausia, kūrybiškiausia močiutė, publikos numylėtinė, taip pat – auniausias vaikaitis ar vaikaitė.
Konkurso „Šauniausia Lietuvos močiutė 2015“ organizatoriai viliasi, kad šeimoms skirtas renginys taps simboline padėka vyresniajai kartai už tai, ką gera jie padarė savo šeimai, gimtam kraštui ir visai Lietuvai.
Eglė Leonovienė, šeimininkių korespondentė