Kada pagardą ar užkandį galima laikyti tokiu pavykusiu, kad jį kartoti norėsis vėl ir vėl – kad ir kasdien? Kai jis dėl puikaus skonio tampa net pokalbio tema leidžiant laiką su draugais ar šeima, o jam paruošti reikia tik minimalių pastangų ir išlaidų. Pavyzdžiui, paprasčiausią sviestą lengva paversti universaliu šedevru, kuris paskanins pačius įvairiausius patiekalus. Laiko ir pinigų sąnaudos bus juokingai mažos, sako Gintarė Kitovė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė – prireiks tik sviesto, kelių priedų ir 5 minučių laiko.
Kur laikyti sviestą?
„Šviežias sviestas ant duonos riekės, į keptuvę ar į skanų naminį kepinį – daugeliui kasdienybė, todėl kiekvieną dieną nuperkama tūkstančiai jo pakuočių. Pagal pardavimų statistiką matome, kad populiariausias yra 82 proc. riebumo, jo yra ir didžiausias pasirinkimas prekyboje, dažnai jam galioja įvairios nuolaidos. Namuose dažnai būna net ne po vieną jo pakuotę, todėl žmonės uoliai ieško geriausio kainos ir kokybės santykio, dairosi akcijų, apsirūpina atsargomis ilgesniam laikui“, – sako G. Kitovė.
Kad sviesto šviežumu būtų galima mėgautis ilgiau, „Iki“ kulinarijos šefė Elvyra Semaška primena – sviesto laikymo vieta priklauso nuo aplinkos temperatūros ir to, kada planuojate jį suvartoti:
- Kambario temperatūroje – jei sviestą suvartosite artimiausiu metu. Tačiau tai priklauso ir nuo aplinkos temperatūros – jei virtuvėje yra daugiau nei 20-21 laipsnis Celsijaus, sviestą palikite ant stalviršio tik neilgam. Todėl vasarą sviesto nedėti į šaldytuvą geriausia tik tuo atveju, jeigu jį naudosite tądien ir jums reikia kambario temperatūros, suminkštėjusio sviesto. Be to, svarbu laikyti jį vietoje, toliau nuo saulės spindulių ir šilumos šaltinių.
- Šaldytuve – ideali vieta sviestui. Geriausia jį laikyti originalioje pakuotėje arba uždaromame inde, specialioje sviestinėje, kad jis nesugertų šaldytuvo kvapų.
- Šaldiklyje – dėl mažo vandens kiekio sviestas yra puikus kandidatas laikymui žemoje temperatūroje. Geriausia sviestą šaldyti originalioje pakuotėje, papildomai apsaugotoje maišeliu arba laikykite sandariai uždarytame inde. Patogu jį padalyti į mažesnes porcijas, kad prireikus gabalėlio nereikėtų atšildyti visos pakuotės, ir jas užšaldyti maišeliuose.
„Sviesto šaldymas turi daug privalumų, tačiau yra ir laiko apribojimai. Visų pirma, šaldyti reikėtų tik šviežius produktus. Šaldytą sviestą rekomenduojama suvartoti per 6-9 mėnesius, turint omenyje, kad geriausią kokybę jis išlaiko pirmuosius šešis mėnesius. Po šio laikotarpio produktas vis dar yra tinkamas vartoti, tačiau jo skonis gali pasikeisti“, – pasakoja tinklo maisto gamybos žinovė.
Sviestas turėtų būti atšildomas lėtai, geriausia šaldytuve, kad išsaugotų savo konsistenciją ir skonį. Jei reikia pagreitinti procesą, jį galima palikti ant stalo, kur jis atšils per maždaug dvi valandas.
Žinant, kaip teisingai sviestą laikyti, tuomet teliks pasinaudoti naujomis idėjomis, kaip jį skanauti. Kuklus sviestas gali tapti ir vakarėlio žvaigžde – „Iki“ kulinarijos šefė E. Semaška dalijasi 3 nebrangiais receptais, kurie visiems paliks įspūdį, o jūs užtruksite vos kelias minutes.
„Pastaruoju metu ant bangos socialiniuose tinkluose – prieskoniais gardintas sviestas, kuris paskanins galybę patiekalų. „TikTok“ ir „Instagram“ tinkluose kūrėjai kuria savo mišinius ir nauja naminio maisto gamintojų karta atranda, koks skanus gali būti paprasčiausias sviestas“, – nieko neatidėliojant pasinaudoti idėjomis kviečia E. Semaška.
Paprastas, bet visų mėgstamas ir itin universalus česnakinis sviestas
Šis užtepas yra sodrus, kupinas skonio ir aromato – atsispirti praktiškai neįmanoma. Jį greitai išmaišysite, o šaldytuve jis išsilaikys daug dienų. „Verta jo visad turėti po ranka, kadangi jis labai universalus – tepkite jį ant skrebučio, skaninkite virtas ar keptas bulves, uždėkite gabalėlį ant kepsnio ar gardinkite keptas daržoves, kepkite jame krevetes, skaninkite lašišą, įmaišykite į makaronus ar net patys išsikepkite duonos su česnakiniu sviestu. Česnakinis sviestas – labai paprastas būdas sustiprinti paprastų kasdienių patiekalų skonį“, – sako E. Semaška.
Porcijos: 6
Gaminimo laikas: 5 min.
Reikės: 120 g saldžios grietinėlės sviesto, petražolių, svogūnų laiškų arba krapų (arba visų), 2 česnako skiltelių, 1/2 šaukštelio druskos.
Gaminame:
- Išimkite sviestą iš šaldytuvo ir palikite kambario temperatūroje, kad suminkštėtų.
- Smulkiai supjaustykite šviežius žalumynus. Sumaišykite juos su sviestu, išspaustu česnaku ir pagal skonį pagardinkite druska. Valgykite iškart arba laikykite dubenėlyje šaldytuve. Galite ir suformuoti ritinį (kaip gaminame tinginį), suvynioti į maistinę plėvelę ir atšaldžius sviestą šaldytuve jį pjaustyti griežinėliais.
Pikantiškumo suteiksiantis kaubojiškas sviestas
Pastarojo meto tikras socialinių tinklų hitas – amerikiečių be galo mėgstamas aštresniais prieskoniais gardintas sviestas. Jis bus svajonių derinys su kepsniu, grilyje kepta kukurūzų burbuole ar kitais barbekiu patiekalais, bet lygiai taip pat gardu bus ir jame pakepti rytinį kiaušinį, idėją siūlo „Iki“ maisto gamybos žinovė.
Porcijos: 6
Gaminimo laikas: 5 min.
Reikės: 120 g saldžios grietinėlės sviesto, 3 česnako skiltelių, 2 šaukštelių garstyčių, pusės citrinos, šviežių petražolių ir laiškinių česnakų, 1 šaukštelio rūkytos saldžiosios paprikos, 1 šaukštelio čili dribsnių, 2 šaukštelių krienų.
Gaminame:
- Žalumynus susmulkinkite, išspauskite česnaką ir visus ingredientus sudėkite į mažą maišytuvą arba gerai sumaišykite dubenyje. Suformuokite ritinį ir suvyniokite į maistinę plėvelę. Atšaldykite mažiausiai 1 valandą ir pjaustykite griežinėliais.
Dar skanesniems lėtiems pusryčiams – plaktas sviestas su medumi
Jei kaubojiškas sviestas nukels į Teksasą, tai plaktas sviestas – į elegancija alsuojantį restoraną ar kavinaitę. Kreminis įprasto sviesto variantas yra išplakamas iki lengvos konsistencijos, tai suteikia nepakartojamą tekstūrą, jį dar lengviau tepti.
„Šis sviestas taip pat gali būti puikus variantas planuojant vakarėlį – išplakus sviestą su trupučiu pieno, jo tūris padidėja, tad lengvai užteks visam būriui draugų. Jis bus nepamainomas ir ruošiant lėtus savaitgalio pusryčius – idealiai tiks ant kvapnių blynų ar vaflių. Jei norite pikantiškiau – vietoj medaus ir cinamono gardinkite šviežiais žalumynais, česnaku, parmezanu, pjaustytais džiovintais pomidorais ir kitais mėgstamais pagardais. Virtuvė yra ta vieta, kur eksperimentuoti labai lengva“, – kviečia „Iki“ kulinarijos šefė E. Semaška.
Porcijos: 8
Gaminimo laikas: 5 min.
Reikės: 120 g saldžios grietinėlės sviesto, 1 šaukšto pieno, 2 šaukštų skysto medaus, žiupsnelio cinamono, 1/2 šaukštelio vanilės ekstrakto.
Gaminame:
- Minkštą, kambario temperatūros sviestą ir pieną sudėkite į didelį dubenį ir išplakite, kol gausite purią, tolygią ir padidėjusią masę. Tada įdėkite likusius ingredientus ir dar kartą išplakite, kad jie visi susijungtų. Tepkite ant vaflių, blynų, pusryčių bandelės ir mėgaukitės!