Šalies bitininkai vis dažniau susiduria su bičių kaimynystės neįvertinančiais ūkininkais, kaimų ir miestelių gyventojais. Bitininkystės įstatymas „paseno“ politikų stalčiuose, naujoji redakcija kol kas nėra parengta, todėl šią teisės aktų spragą bando užpildyti atskirų rajonų savivaldybės, reglamentuodamos Šunų, kačių ir kitų ūkinių gyvūnų laikymo gyvenamosiose vietovėse taisykles.
„Kiti gyvūnai“ biurokratų terminologija – bitės. Kadangi bitininkystė dažniausiai kvalifikuojama kaip laisvalaikio pomėgiui artimas verslas, ne vienas regionų politikas susipažinęs su bičių laikymo privalumais ir grėsmėmis. „Ūkininko patarėjo“ skaitytojams rekomenduojame vienos rajono savivaldybės parengtus patarimus bičių laikytojams, kurie aktualūs visiems Lietuvos bičiuliams.
Pirmiausia, prie įėjimo į žemės valdos teritoriją, kurioje laikomi aviliai su bičių šeimomis, matomoje vietoje turi būti ne mažesnis kaip 8 cm pločio ar skersmens įspėjamasis ženklas su užrašu (pavyzdžiui, „Atsargiai, bitės!“). Ant ar prie įspėjamojo ženklo turi būti nurodytas bityno paso numeris ir kontaktinis telefono numeris.
Siekiant užtikrinti bičių gerovę ir apsaugą, medingųjų augalų žydėjimo metu bičių laikytojui leidžiama atvežti ir pastatyti avilius su bičių šeimomis, tačiau reikia laikytis tam tikrų atstumų. Jei kitas bičių laikytojas yra pasodinęs skraiduolių ganykloms pagerinti ne mažiau kaip 1 ha medingųjų augalų ar pasodinęs ne mažiau kaip 0,5 ha medingųjų medžių ar krūmų, tokiu atveju avilius galima atgabenti 2,5 km atstumu. Jei kito bičių laikytojo žemės valdoje natūraliai auga medingųjų auga-lų – 1 km.
Prieš atliekant avilių apžiūrą, medkopį ar kitus bityno priežiūros darbus medunešio laikotarpiu, turi būti žodžiu įspėjami asmenys, esantys žemės valdoje, kurioje laikomi aviliai su bitėmis, ir už jos ribų, kurie gali nukentėti nuo bičių.
Bičių laikytojas, turintis bityną savivaldybės gyvenamojoje vietovėje, aktyvios bičių veiklos metu turi užtikrinti, kad nuo jo įrengtų avilių, esančių bityne, būtų ne mažesnis kaip 100 m atstumas iki rekreacinių teritorijų, ne mažesnis kaip 10 m atstumas iki kelio, pėsčiųjų ar dviračių tako, ne mažesnis kaip 5 m atstumas iki besiribojančios žemės valdos, kurioje yra gyvenamųjų namų, ne mažesnis kaip 50 m atstumas iki statinių, kuriuose laikomi ūkiniai gyvūnai, arba žemės valdų, kuriose ganomi ūkiniai gyvūnai. Minimalių atstumų reikalavimas aviliams netaikomas, kai teritorija, kurioje jie įrengti, yra aptverta tvora arba apsodinta ne žemesne kaip 2 m aukščio gyvatvore. Be to, avilių lakos turi būti atgręžtos į bičių laikytojo žemės valdos vidurį, išskyrus atvejus, kai avilių lakos yra ne žemiau kaip 2 m aukštyje virš žemės.
Nepamirškite, kad būtų laikoma ne daugiau kaip 1 bičių šeima 1 are žemės valdos, išskyrus atvejus, kai bičių laikytojas turi visų besiribojančių žemės valdų savininkų ar naudotojų rašytinius sutikimus, kuriais patvirtinama, kad žemės valdos savininkai ar naudotojai leidžia bičių laikytojui laikyti daugiau kaip vieną bičių šeimą
1 are žemės valdos.
„ŪP“ informacija
Justino ADOMAIČIO nuotrauka