Arbūzai – didžiausia vasaros atgaiva. Karštomis dienomis šaldytuve laikomas arbūzas puikiai pakeičia ledus ir sugrąžina energiją. Tiems, kas turi sodus ir augina įvairias daržoves, seniai kirba klausimas, ar galima sėkmingai auginti arbūzus Lietuvos klimato sąlygomis? Taip, galima ir tai įrodo sodininkai, išauginantys net šimtus arbūzų. Atrodo neįtikėtina, bet tai tiesa. Mūsų orai pakankamai šilti, kad vaisius subręstų ir būtų tinkamas valgyti.
Kokioje žemėje auginti?
Arbūzai mėgsta derlingą žemę, tad jei pas jus dirvožemis skurdus, paruoškite jį. Galima visą sodinimui pasirinktą plotą patrešti kompostu ar perpuvusiu mėšlu ir superfosfatu arba tiesiog berti tik į duobutes. Taip pat, kartu su trąšomis, naudinga įberti po porą saujų pelenų ir viską gerai išmaišyti.
Kaip išsiauginti arbūzų daigus?
Sėklų galite įsigyti internetu ar prekybos vietose. Sėja prasideda kovo-balandžio mėnesiais. Pasirinkite kuo didesnių daiginimui skirtų indų. Specialistai pataria daiginti net litriniuose vazonėliuose, nes arbūzų daigų negalima pikiuoti. Jų šaknys turi laisvai kerotis erdviame inde.
Daiginkite specialioje žemėje, skirtoje daržovių sėjai. Taip pat, tai gali būti durpių ir kompostinės žemės mišinys. Savo žemės naudoti nepatariame, nes neaišku ar ji nebus užkrėsta kenkėjų ir ligų.
Kada persodinti ir kaip auginti?
Arbūzų daigus galima persodinti atšilus orams, gegužės-birželio mėnesiais. Persodinimas – tai labai atsakingas procesas, todėl labai atsargiai išimkite ir įleiskite į žemę, nepažeisdami šaknų. Pasodinę gausiai palaistykite, vienam daigui galima skirti net iki 3 litrų vandens.
Bus saugiau, jei pirmą mėnesį auginsite po permatoma agroplėvele. Gausiai paliejus sodinimo metu, galite vėl laistyti net po poros savaičių, tačiau reikėtų stebėti ar žemė labai neišsausėjo.
Vietoje trąšų galima naudoti atskiestą žolių raugą ir kartais juo palaistyti arbūzų daigus. Jei arbūzo vaisius juoduoja, greičiausiai jam trūksta kalcio, todėl palaistykite specialiu tirpalu.
Augimo ir vaisių brandinimo metu stebėkite ar nepuola ligos bei kenkėjai. Pastebėję jų požymius, nedelskite ir imkitės priemonių. Skruzdėlių nepulkite naikinti, nes jos geros apdulkintojos.