Daugiabučių namų kiemuose esančios automobilių stovėjimo aikštelės dažnai yra per mažos, o jų dangos susidėvėjusios. Beveik kiekviena daugiabutyje gyvenanti šeima turi automobilį, o dažnai ir ne vieną, todėl susiduria su jų statymo prie namų problema.
Gyventojai savo automobiliais užstato laiptines, šaligatvius, šiukšlių konteinerių aikšteles, išvažinėja pievas. Vairuotojai taip statydami savo automobilius ne tik pažeidžia Kelių eismo taisykles (KET), bet ir niokoja miesto infrastruktūrą, teršia gatves, neleidžia atliekų tvarkymo įmonėms laiku išvežti šiukšlių.
Šalia daugiabučių esantys šaligatviai apgadinti, praradę estetinį vaizdą, tampa nepatogūs pėstiesiems, ant jų stovintys automobiliai trukdo praeiti, be to, sukelia pavojų, nes tokiu atveju yra apsunkinamas greitosios pagalbos ar gaisrinės atvykimas.
Vykdomi patikrinimai
Alytaus miesto savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos ir Miesto ūkio skyrių atsakingi darbuotojai nuolat gauna gyventojų nusiskundimų dėl šių problemų. Siekiant žinoti problemos mastą ir pradėti ją spręsti, buvo vykdomi kiemų patikrinimai dienos ir nakties metu. Mieste yra nemažai sutvarkytų kiemų: aikštelės praplėstos ir suženklintos, automobiliai tvarkingai sustatyti.
Tačiau yra ir labai blogų situacijų, kai automobiliai stovi ant šaligatvių ir išvažinėtose vejose, dažnai pavojingai paliekami sankryžose, o tai trukdo kitiems vairuotojams. Viešosios tvarkos skyrius kartu su policijos pareigūnais fiksuos pažeidimus ir taikys įstatymų nustatytas poveikio priemones.
Atsižvelgiant į seniūnaičių, kitų gyventojų prašymus ir Saugaus eismo komisijos siūlymus, šiais metais planuojama daugiabučių namų kvartaluose paženklinti neužstatymo zonas, taip pat periodiškai tikrinti, kaip yra laikomasi KET statant automobilius daugiabučių namų kiemuose.
Išeitis – aikštelių platinimas
Žinoma, problema vairuotojams dėl to nesumažėja, ir tai pakeisti gali tik aikštelių prie daugiabučių didinimas. „Šią problemą turėtų spręsti ir patys gyventojai, tik reikia parodyti iniciatyvą ir pažadinti gyvenamųjų namų gyventojų bendruomenes. Yra galimybė laisvus plotus iš valstybės išsinuomoti, parengti projektus ir įrengti automobilių statymo aikšteles, vaikų žaidimo aikšteles. Kol nebus veiklios namų bendrijos, situacija kiemuose nesikeis. Vėl visi bus pikti ir klaus, kur statyti automobilius“, – teigia Alytaus savivaldybės Ūkio skyriaus vedėja Palmira Raškauskienė.
Per keletą metų automobilių stovėjimo aikšteles prie savo namų jau susitvarkė ne viena aktyvi daugiabučių bendrija. Didžioji dalis jų sutvarkyta pasinaudojant savivaldybės dalinio dalyvavimo būdu, kai iki 50 proc. apmoka savivaldybė, o likusią dalį – patys gyventojai. Tokiu būdu ne tik sutvarkytos naujos aikštelės, bet ir atnaujintos senosios.
Dalinio dalyvavimo programa
Alytaus savivaldybė kompensuoja 50 proc. statybos darbų išlaidų, jeigu daugiabutis nėra renovuotas, jei daugiabutis renovuotas – 60 proc., jeigu renovuota grupė daugiabučių (ne mažiau kaip 3) – 90 proc. statybos darbų kainos. Pasinaudoję dalinio dalyvavimo būdu, gyventojai gali greičiau džiaugtis tvarkingomis automobilių statymo vietomis. Šiuo būdu alytiškiai gali įsirengti arba atnaujinti ne tik automobilių aikšteles, bet ir šaligatvius, laiptus, vaikų žaidimų aikšteles ir privažiavimo kelius.
Daugiabučių namų bendrija, norėdama įsirengti naujas ar praplėsti esamas aikšteles ir gauti dalinį finansavimą, turi pateikti prašymą savivaldybei. Prie jo reikia pridėti bendrijos narių visuotinio susirinkimo protokolą, patvirtinantį bendrijos sprendimą remontuoti aikštelę ir nurodantį įgaliotą asmenį, kuris bendrijos vardu pasirašys sutartį, taip pat aikštelės projektą, kurio pagrindu bus apskaičiuota darbų atlikimo sąmata.
Automobilių stovėjimo aikšteles tokiu pat principu gali susitvarkyti ir Alytuje veikiančios įmonės, įstaigos ar organizacijos.