Šią savaitę Alytaus rajone, Dauguose vyko idėjų ir patirties forumas „Priklausomybės netoliese“.
Alytaus rajono savivaldybė aktyviai kovodama su alkoholizmu pasidalino savo patirtimi su kitomis savivaldybėmis, o taip pat išgirdo jų žingsnius šioje srityje. Renginyje dalyvavo LR Prezidentės patarėja Aira Mečėjienė, kunigas Kęstutis Dvareckas, valstybinių institucijų ir pramogų pasaulio atstovai.
Alytaus rajono savivaldybės meras Algirdas Vrubliauskas pasidžiaugė, kad 2011 metais Alytaus rajone startavusi priklausomybių mažinimo programa davė puikius rezultatus: per šešerius metus programa pasinaudojo daugiau kaip 350 asmenų. Per 40 besikreipusiųjų blaivūs gyvena daugiau nei du metus. Dar maždaug 50 žmonių alkoholio nebevartoja 1–2 metus.
„Gyvenant blaiviai, pasikeitė žmonių buitis, aplankė sėkmė darbe, pagerėjo santykiai su artimaisiais, kai kurie jų – sukūrė šeimas. Sunku patikėti, kaip pasikeičia alkoholio atsisakę žmonės. Juos sunku atpažinti. Matomi ne tik fiziniai, bet ir dvasiniai pokyčiai. Ir labai džiugu, kad mes galime prie to prisidėti“, – kalbėjo A. Vrubliauskas, pripažinęs, kad tai yra išties sunkus darbas.
Renginyje dalyvavęs iš Alytaus rajono kilęs kunigas, bendruomenės „Aš esu“ vadovas Kęstutis Dvareckas susirinkusiesiems kalbėjo apie pagalbą ir paramą sveikstančiajam.
„Visi nori stebuklingos piliulės, bet greito sprendimo nėra. Tik bendravimo, bendradarbiavimo, kompleksinės pagalbos ir specialistų komandos dėka galima padėti žmogui“, – teigė kunigas.
K. Dvareckas pabrėže, kad priklausomybė yra lėtinė liga, psichikos ir elgesio sutrikimas, vartojant tam tikras medžiagas. Todėl labai svarbus yra mūsų požiūris į priklausomybę turintį žmogų. Reikia suprasti, kad žmogus tapo toks „nevala“ ir visų galvos skausmas tik dėl savo ligos.
Taip pat kunigas akcentavo, jog labai svarbu suprasti, kad žmogui nustojus vartoti – tai dar ne pasiektas rezultatas. Būtina su tuo žmogumi dirbti toliau, nes dauguma žmonių, deja, „atkrenta“ net ir po kelių nevartojimo metų.
Asmenine patirtimi, padiktavusia pokyčius gyvenime, dalijosi ir šalyje gerai žinoma aktorė Eglė Jackaitė.
„Kartais reikia tiesiog mokėti atleisti, išklausyti. Turime matyti šalia savęs artimus žmones. Dažnai jie pagalbos neprašo, bet mūsų laiku ištartas žodis gali būti labai svarbus“, – sakė E. Jackaitė.
Forume dalyvavusi Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės patarėja Aira Mečėjienė akcentavo, kad kiekvienas euras, atneštas į valstybės biudžetą už parduotą alkoholį, pareikalauja šešių eurų. Patarėja ragino prisijungti prie prezidentės inicijuotos nacionalinės kampanijos „Už saugią Lietuvą“, būti aktyviais savo idėjomis, laiku ir žiniomis prisidėti prie kampanijos partnerių vykdomų veiklų.
Forumo metu Alytaus rajono savivaldybės meras A. Vrubliauskas dalyviams pristatė ir naują idėją, kurią ketinama įgyvendinti Alytaus rajone artimiausiu metu – tai Ūkiški šeimyniško savarankiško gyvenimo namai.
„Ūkiški šeimyniško savarankiško gyvenimo namai Alytaus rajono vaikams – tai siekis, jog šeimos meilė gaubtų kiekvieną. Tokiuose namuose gyvenantiems būtų teikiama priežiūra bei globa 24 val. per parą, specialistų pagalba, negalių gydymas pasitelkiant medikus ir gyvūnų terapija“.
Gyvūnų terapija Alytaus rajono savivaldybės vadovai susidomėjo po susitikimo su mokslų daktare, psichiatre, įvairių sveikatos organizacijų nare Susana Rich iš Jungtinių Amerikos Valstijų. Sveikatos srityje daktarė dirba 25-erius metus. Jos pacientai – tai vaikai ir paaugliai, kuriems taikoma naminių gyvūnų terapija (angl. „Farm animal terapy“).
Renginio metu Vilniaus, Raseinių, Šilalės, Kalvarijos, Ukmergės ir Druskininkų savivaldybių atstovai pasidalino savo gerąja patirtimi.
LSA informacija