Alytuje pagal Norvegijos modelį įrengtuose pirmuosiuose Lietuvoje pusiaukelės namuose apsigyveno trys nuteistieji, netrukus prie jų turėtų prisijungti dar vienas. Visi jie šiuo metu dirba miesto kelių statybos bendrovėje, bet ateityje tikisi susirasti nesezoninį ir geriau apmokamą darbą.
Iš pareigūnų ir visuomenės atstovų sudaryta speciali komisija jau apsvarstė 10-ties nuteistųjų prašymus perkelti juos į pusiaukelės namus, tačiau kol kas apsispręsta tik dėl keturių kandidatūrų.
„Pusiaukelės namuose įsikūrė gerai besielgiantys, už lengvus nusikaltimus kalintys vidutinio amžiaus vyrai. Visi jie prieš patekdami į pusiaukelės namus dirbo laisvės atėmimo įstaigose. Džiugu, kad darbdaviai jų darbo kokybe nesiskundžia, vyriškiai niekuo nekonfliktuoja ir yra patenkinti darbu“, – sako teisingumo ministras Juozas Bernatonis.
Laisvalaikiu nuteistieji daugiausia žiūri televiziją, bendrauja su artimaisiais internete. Grįžę iš darbo ir pavakarieniavę jie turi atlikti svarbiausią pareigą – nueiti į individualų ar grupinį užsiėmimą, kurį veda specialiai apmokyti socialiniai darbuotojai. Jų metu nuteistieji pasipasakoja, kaip jiems sekasi darbe, išsako kitas problemas. Pirmomis dienomis nuteistieji atrodė pasimetę, bendravo susikaustę, bet situacija greit pasikeitė. Problemų dėl tvarkymosi ar kitų buitinių dalykų taip pat nekyla.
„Ilgametė Norvegijos patirtis rodo, kad aplinka šalia tokio pobūdžio įstaigų tampa saugesnė. Gyventojai jau dabar pradeda įsitikinti – pusiaukelės namų kaimynystės įkūrimą lydinčios baimės nėra pagrįstos. Iš tiesų pusiaukelės namų nauda yra abipusė: visuomenė gyvena saugiau, o nuteistieji, matydami gyvenimą ne pro grotuotus langus, į bendruomenę integruojasi kur kas greičiau“, – patikino teisingumo ministras Juozas Bernatonis.
Viena pagrindinių šių namų taisyklių – nevartoti alkoholio ar kitų narkotinių medžiagų. Bent sykį nusižengus nuteistajam tektų grįžti į tą pačią įkalinimo įstaigą, iš kurios buvo perkeltas į pusiaukelės namus. Didelis pusiaukelės namų privalumas yra tai, kad jose gyvenantiems nuteistiesiems leidžiama dažniau pasimatyti su artimaisiais. Tiesa, šie negali užeiti kada panorėję – prieš tai būtina gauti prižiūrėtojų leidimą.
Šiuo metu laisvės atėmimo bausmę atlieka 6 500 už įvairius nusikaltimus nuteistų asmenų . Vien Alytaus pataisos namuose kali 1170 jau anksčiau teistų vyrų. Lietuva taikydama alternatyvias įkalinimui priemones siekia sumažinti įkalintų asmenų skaičių.
Planuojama, kad tokių pusiaukelės namų Lietuvoje bus ketveri. Gegužę įrengtos patalpos Marijampolėje, artimiausiu metu tokios įstaigos pradės veikti Pravieniškėse bei Vilniuje. Pusiaukelės namų steigimas finansuojamas 2009-214 m. Norvegijos finansinio mechanizmo programos LT 14 „Pataisos, įskaitant bausmes be įkalinimo“ lėšomis, čia dirbsiantys pareigūnai apmokomi norvegų kolegų.
Teisingumo ministerijos informacija