Alytaus miesto savivaldybė siekia, kad į Alytaus Dainų slėnio atnaujinimo vizijos kūrimą įsitrauktų kuo daugiau alytiškių, o Dainų slėnis taptų patraukli ir gyventojų mėgstama viešoji erdvė. Vienas iš būdų, kaip tai įgyvendinti pristatytas Alytaus miesto savivaldybėje vykusio jungtinio komitetų posėdžio metu.
Pasak Alytaus Dainų slėnio vizijų kūrimo procesą pristačiusios Lietuvos architektų sąjungos kūrybos direktorės Rūtos Leitanaitės, daug Lietuvos miestų siekia atnaujinti savo viešąsias erdves, tačiau ne visada pavyksta gauti geriausią rezultatą. „Mes pristatome kitokį procesą, kurio pagrindinis leitmotyvas – kokybė. Atnaujinant viešąsias erdves, siūlome jas paversti išraiškingomis, gyvomis, funkcionaliomis ir gyventojų mylimomis miesto erdvėmis. Tokio modelio pagrindiniai principai – skaidrumas, visuomenės lūkesčiais pagrįstas užsakymas, gyventojų įvairių grupių įtraukimas, bendra kūryba su profesionalais“, – kalbėjo Lietuvos architektų sąjungos kūrybos direktorė.
Alytaus miesto savivaldybės mero pavaduotojo Tautvydo Tamulevičiaus teigimu, Lietuvos architektų sąjungos pasiūlyta galimybė leistų Alytaus Dainų slėnį tvarkyti visiškai kitu būdu nei įgyvendinant ankstesnius projektus. „Paprastai projektai viešumą pasiekia ir žmonės apie tai sužino tik projektinių pasiūlymų viešojo svarstymo metu. Tokiu būdu gyventojai turi ribotą galimybę įsitraukti į viešųjų miesto erdvių atnaujinimo procesą. Dainų slėnį atnaujinant pagal pristatytą Lietuvos architektų sąjungos modelį mes gautume projektą, kuriame – didelis visuomenės indėlis, todėl tikėtina, kad projektas būtų kitoks nei dauguma ankstesnių. Dirbant su profesionaliais architektais būtų įgyvendinamas toks projektas, kuris ateina iš visuomenės, o ne gimsta kabinete“, – sakė T. Tamulevičius.
Dainų slėnio atnaujinimo rekonstrukcijos eigą sudarytų penkios dalys: kūrybinės dirbtuvės, architektūrinis konkursas, techninio projekto rengimas, rangovo konkursas, projekto įgyvendinimas. „Kūrybinių dirbtuvių etapo metu būtų suformuluoti visuomenės nuomone pagrįsti tikslai architektūrinio konkurso užduočiai. Aktyviai dalyvauti idėjų kūrimo procese būtų kviečiamos įvairios visuomenės grupės, kurios kartu su miesto administracija aiškiai suformuluotų savo vizijas, pateiktų pagrindinius pasiūlymus architektams. Pastarieji įvertintų visuomenės lūkesčius ir vizualizuotų idėjas”, – apie pirmąjį viešųjų erdvių atnaujinimo etapą pasakojo R. Leitanaitė. Pasak jos, kūrybinių dirbtuvių esmė yra ta, kad visuomenė prie kūrimo proceso prisideda nuo pat pradžių: įsitraukti ir dirbti kartu gali visi norintys, surenkamas idėjų bankas ir galiausiai parenkamos geriausios idėjos. Kūrybinių dirbtuvių etapas užtruktų apie 3 mėn.
Antrojo etapo – architektūrinio konkurso – metu architektai dirbtų vieni, kurtų pasiūlymus ir viešojo konkurso būdu būtų išrenkamas geriausias projektas. Nugalėtojas parengtų techninį projektą.
Anot mero pavaduotojo T. Tamulevičiaus, Lietuvos architektų sąjungos pristatytas modelis yra vienas iš galimų Dainų slėnio atnaujinimo būdų. Šią galimybę planuoja svarstyti Alytaus miesto savivaldybės taryba.
Viešųjų ir užsienio ryšių skyriaus informacija