Darbo santykių nutraukimas, galima sakyti, yra labai svarbi darbo santykių dalis. Įsigaliojus naujajam Darbo kodesui esmingų pokyčių šioje dalyje nebuvo, bet naujovių yra. Šias naujoves verta žinoti ir su jomis susipažinti kiekvienam, kad nekiltų ginčiai ir netektų atsisveikinti darbo ginčus nagrinėjančioje institucijoje.
UAB „Justicija“ teisines ir buhalterines paslaugas teikiančios bendrovės teisininkai primena, jog darbo santykiai gali būti nutraukiami šiais būdais – darbuotojo iniciatyva, darbdavio iniciatyva, abiejų šalių susitarimu, be šalių valios:
- Darbo sutarties nutraukimas darbuotojo iniciatyva – Darbo kodekso 54 str. Ši atleidimo tvarka beveik nesikeitė, išskyrus terminą, nustatytą atsakyti į pasiūlymą. Pagal dabar galiojantį reglamentavimą numatytos 5 dienos. Primename, jog darbo santykių nutraukimas turi būti įformintas paskutinę darbo dieną.
- Darbo santykių nutraukimas darbuotojo iniciatyva, be svarbių priežasčių – Darbo kodekso 55 str. Šiuo atvejų keičiasi tik įspėjimo terminas. Vietoj buvusio 14 darbo dienų termino numatytas 20 kalendorinių dienų terminas. Terminas gali būti keičiams šalių susitarimu, t.y. jis gali būti trumpesnis.
- Darbo santykių nutraukimas darbuotojo iniciatyva, dėl svarbių priežasčių – Darbo kodekso 56 str. Pagal šį straipsnį darbo sutartis gali būti nutraukta darbuotojo rašytiniu pareiškimu, apie tai įspėjus darbdavį ne vėliau kaip prieš penkias darbo dienas. Svarbių priežasčių sąrašas, leidžiantis nutraukti darbo sutartį darbuotojo iniciatyva, papildytas naujomis nuostatomis – kai darbdavys ilgiau kaip du mėnesius iš eilės nevykdo savo įsipareigojimų, kuriuos nustato darbuotojų saugą ir sveikatą reglamentuojančios darbo teisės normos (darbuotojų mokymas, instruktavimas, supažindinimas) arba jei darbuotojas negali tinkamai atlikti savo darbo funkcijos dėl ligos ar neįgalumo arba dėl to, kad namuose slaugo šeimos narį. Be to, liko ir dar vienas papildomas pagrindas – kai pagal neterminuotą darbo sutartį dirbantis darbuotojas sukako pensinį amžių ir įgijo teisę į senatvės pensiją dirbdamas pas tą darbdavį.
- Darbo santykių nutraukimas darbdavio iniciatyva be darbuotojų kaltės – Darbo kodekso 57 str. Darbdavys turi teisę atleisti darbuotoją nenurodant jokios priežasties, įspėjant prieš tris darbo dienas ir sumokant ne mažesnę kaip 6 mėnesių vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinę išmoką. Apribojimai – darbo sutartis negali būti nutraukta dėl dalyvavimo byloje prieš darbdavį, kaltinamą teisės pažeidimais, taip pat dėl diskriminacinių motyvų, darbo sutartis šiuo pagrindu negalės būti nutraukta su darbuotojais, esančiais nėštumo ir gimdymo, tėvystės ar vaiko priežiūros atostogose.
- Darbo sutarties nutraukimas nesant darbo sutarties šalių valios – Darbo kodekso 60 str. Šiame straipsnyje yra apjungti visi darbo sutarties nutraukimo pagrindai nesant šalių valios ir numatyti du nauji, kai darbo sutartis privalo būti nutraukta be įspėjimo: 1)į darbą grąžinus darbuotoją, į kurio vietą buvo priimtas atleidžiamas darbuotojas bei 2) institucijos, vykdančios nelegalaus darbo kontrolę, kompetentingo pareigūno reikalavimu, jeigu nustatomas užsieniečio nelegalaus darbo atvejis. Darbdavys, gavęs šiame straipsnyje nurodytą priežastį patvirtinantį dokumentą ar kitaip apie ją sužinojęs, privalo ne vėliau kaip per penkias darbo dienas nuo dokumento gavimo ar sužinojimo dienos nutraukti darbo sutartį.
Čia pateikiama tik bendro pobūdžio informacija. Dėl išsamios situacijos ir teisės aktų analizės, teisinės konsultacijos galite kreiptis elektroniniu paštu justicija@justicija.eu.
Teisės ir verslo konsultacijas, buhalterines paslaugas teikiančios bendrovės
UAB “Justicija” teisininkai Marijampolėje ir Vilniuje.