Vasario 19 dieną Trakų rajono savivaldybėje buvo pristatyti Galvės ežero vandens ir grunto tyrimai bei aptartos Trakų sporto bazės irklavimo trasos tvarkymo galimybės.
Tyrimai atlikti, kad būtų išsiaiškinta, kokių išteklių prireiks patobulinti esamą irklavimo trasą. Juos išsamiai išnagrinėjus bus aišku, ar galima įrengti aštuntąjį irklavimo taką, kuris atvertų galimybes Trakuose rengti Europos ir pasaulio suaugusiųjų irklavimo čempionatus.
Pasitarime dalyvavo LR ministro pirmininko patarėja vidaus politikai ir viešiesiems ryšiams Jūratė Juozaitienė, patarėjas sportui Vytautas Janušaitis, Trakų istorinio nacionalinio parko direkcijos direktorius Gintaras Abaravičius, Lietuvos irklavimo federacijos prezidentas Dainius Pavilionis, generalinė sekretorė Inga Daukantienė, Lietuvos kūno kultūros ir sporto departamento direktorius Edis Urbanavičius, Lietuvos olimpinio sporto komiteto Trakų sporto bazės vedėjas Egidijus Zvilna, UAB „Grota“ direktorius Antanas Marcinonis bei kiti šių institucijų atstovai. Rajono savivaldybei atstovavo merė Edita Rudelienė, merės patarėjos Dominyka Dubauskaitė ir Eleonora Kravčun, pavaduotoja Marija Puč, administracijos direktorius Jonas Liesys, Kūno kultūros ir sporto centro direktorius Mindaugas Čiras.
Buvo akcentuota, kad Trakų sporto bazė yra įsikūrusi istorinėje Lietuvos sostinėje Trakuose, viduramžių pilies pašonėje, o tai sąlygoja jautrią senos ir šiuolaikinės infrastruktūros sąveiką.
Trakų bazė viena iš nedaugelio, įkurta prie natūralaus vandens telkinio. Irklavimo infrastruktūra suprojektuota pagal tarptautinius šios sporto šakos standartus. Norint irklavimo trasą įrengti pagal pasaulio čempionato keliamus reikalavimus, turėjo būti atliktas irklavimo trasos ir jos gretimybių bei priekrantės ekogeologinis tyrimas. Šis tyrimas, kurį atliko UAB „Grota“, ir buvo pristatytas susitikime.
Padarius Plytinės ir Vidurinės I salų ir jų priekrančių žvalgybinius gręžinius, atlikti grunto tyrimai, išmatuotas dumblo gylis ir storis. Nustatyta, kad susikaupusio dumblo storis įvairiose vietose yra nuo 10 cm iki 1,5 m, gylis – nuo 1 iki 3,5 m, prie teisėjų bokštelio – 1,5 m. Galvės ežero gylis tiriamoje teritorijoje nuo 0,8 iki 8 m.
Buvo atlikti ir Galvės ežero vandens tyrimai. Jie reikalingi, nes Galvės ežero hidrografinis draustinis, esantis Trakų istorinio nacionalinio parko teritorijoje, priklauso labai jautriai taršai teritorijų grupei. Nustatyta, kad nė vienas rodiklis neviršija nustatytų draudžiamų rodiklių ir, tvarkant dumblą, aplinkos apsaugos požiūriu nebūtų jokio neigiamo taršos poveikio.
Trakų istorinio nacionalinio parko direkcijos direktorius G. Abaravičius susitikimo metu kalbėjo, kad institucija vadovaujasi teisės aktų nustatytais reikalavimais ir sprendimai, susiję su trasos tvarkymu, turi būti suderinti su teisine aplinka.
Susitikime, susipažinus su teigiamomis tyrimo išvadomis, nutarta susitikti su specialistais, galinčiais įvertinti trasos atitikimą keliamiems reikalavimams organizuoti pasaulio irklavimo čempionatą. Nuo to priklauso investicijos į Trakų irklavimo bazę. Taip pat konstatuota, kad intervencijų į natūralų kraštovaizdį turi būti kuo mažiau.
„Patobulinus irklavimo trasą ir atsiradus galimybei rengti pasaulio suaugusiųjų čempionatus Trakuose, tapsime dar labiau žinomi, matomi ir girdimi. Garsinsime ne tik irklavimą, bet miestą bei šalį. Nesyk senojoje sostinėje vyko tarptautinės regatos, Europos ir pasaulio jaunių, jaunimo čempionatai, tačiau pačių pajėgiausių pasaulio sportininkų varžybos nevyko, nes trasa ne visiškai atitiko reikalavimus. Tad jei galėsime žengti dar vieną, lemiamą žingsnį, jį ir žengsime. Tai būtų didelis pasiekimas ir Trakams, ir Lietuvai“, – sakė merė E. Rudelienė.
Dominyka Dubauskaitė
Trakų rajono savivaldybės mero patarėja
E. Rudelienės nuotr.