Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė trečiadienį, sausio 27 d., 13 val. lankysis Alytaus rajone, Daugų seniūnijoje, Rimėnų kaime, kur, susitikusi su socialinės rizikos šeimomis, socialiniais darbuotojais ir rajono vadovais, aptars, ko reikia imtis siekiant padėti probleminėms šeimoms ir užtikrinti jose augančių vaikų saugumą. Prezidentė socialinės atskirties ir smurto mažinimą yra įvardijusi vienu svarbiausių valstybės prioritetų.
Alytaus rajono savivaldybė yra vienas gerųjų pavyzdžių, kaip realiai sprendžiamos socialinės atskirties problemos. Savivaldybė aktyviai dirba trimis kryptimis – padedant surasti globėjus vaikams, užuot atidavus juos į globos namus, inicijuojant efektyvią pagalbą socialinės rizikos šeimoms ir gydant žmones nuo alkoholizmo.
Pasak Prezidentės, apie 20 tūkst. Lietuvos vaikų auga socialinės rizikos šeimose, tačiau reta savivaldybė turi aiškią strategiją, kaip padėti šiems vaikams ir jų tėvams, nėra koordinacijos valstybės lygmeniu. Net 46 proc. šeimų į socialinės rizikos kategoriją patenka dėl girtavimo ir narkotikų vartojimo, dar 41 proc. dėl socialinių įgūdžių stokos ir negebėjimo rūpintis vaiku.
Alytaus rajono savivaldybė yra išsikėlusi sau ambicingą tikslą, kad nė vienas rajono vaikas neturi augti vaikų globos namuose. Todėl savivaldybė pati aktyviai ieško globėjų vaikams, prie valstybės skiriamos mėnesinės išmokos savo iniciatyva primoka papildomai 300 eurų už vieną globojamą vaiką. Taip pat savivaldybė, bendradarbiaudama su nevyriausybinėmis organizacijomis, padeda paruošti globėjus.
Prezidentės iniciatyva nuo pernai metų buvo imtasi realios vaikų globos sistemos pertvarkos. Prezidentė inicijavo įstatymų pataisas, skatinančias ir spartinančias vaikų globą šeimose bei šeimynose ir įvaikinimą. Prezidentės iniciatyva valstybės skiriamos išmokos už globojamą vaiką šiemet padidėjo iki 190 eurų per mėnesį, nuo 2017 m. jos sieks 304 eurus per mėnesį.
Šiemet Alytaus rajono savivaldybėje pradėjo veikti „mobilios grupės“, kurios dieną naktį pasirengusios padėti bėdon patekusiam, vienišam ar smurtą patiriančiam žmogui, vaikams iš socialinės rizikos šeimų. Taip pat šios „mobilios grupės“ nuolat ir iš anksto nepranešusios lanko problemines šeimas, į jų veiklą įtraukti seniūnai, socialiniai darbuotojai, pedagogai, medikai, policija.
Alytaus rajono savivaldybė nuo 2011 m. įgyvendina „Priklausomybių gydymo programą“ – kompensuoja iš alkoholio gniaužtų ištrūkti norintiems žmonėms gydymo išlaidas, užtikrina jiems psichologinę pagalbą, vėliau padeda susirasti žmonėms darbą ar pakeisti gyvenamąją vietą. Realiai priklausomybės nuo alkoholio atsikratė 30 Alytaus rajono gyventojų. Šią praktiką perima dar 10 Lietuvos savivaldybių.