Personalo atranka yra sudėtingas, daug laiko bei žinių reikalaujantis procesas. Net personalo specialistams kartais nepavyksta išvengti klaidų, o jei nesate toks, bet nusprendžiate naujo darbuotojo ieškoti savo jėgomis, rizika suklysti dar didesnė. Tad pristatome penkias dažnai pasitaikančias personalo atrankos klaidas.
Nepamatuoti lūkesčiai
Personalo atranka prasideda nuo reikalavimų formulavimo kandidatui į naują darbo poziciją. Neretai pasitaiko, kad įmonės atstovai ne visai realiai įvertina įmonės, kaip darbovietės, patrauklumą, verslo aplinką ir savo veiklos ypatumus, todėl lūkesčiai naujo darbuotojo atžvilgiu būna nerealūs. Tikrai galima pamatyti daug darbo skelbimų, kuriuose puikuojasi ilgiausi reikalavimų sąrašai, platus pageidaujamų turėti kompetencijų spektras, o nurodyti aspektai visiškai nedera su įmonės reputacija ir pozicija verslo sektoriuje. Tiesa, dažnai ir atlyginimas šalia tokių reikalavimų nurodomas neadekvatus. Tokie nepamatuoti lūkesčiai yra viena didžiausių klaidų, kurias daro įmonės, vykdydamos paieškos ir atrankos procesą. Tai ne tik nepadeda rasti gerą darbuotoją, bet ir kenkia įmonės įvaizdžiui.
Banalūs skambučiai
Su atrinktais kandidatais paprastai susisiekiama telefonu. Ir čia „išlenda“ dar viena dažna klaida – formalūs skambučiai, kurių metu užduodami šabloniniai klausimai, o įmonė pristatoma bendro pobūdžio argumentais, tinkančiais kone kiekvienam verslo subjektui. Bet efektyvus, kabinantis ir sudominantis skambutis bus tada, jei savo įmonę pristatysite išskirtinai, sudominsite potencialų kandidatą ir neleisite jam abejoti, jog jis tikrai nori dirbti Jūsų įmonėje.
Darbo pokalbis = tardymas
Personalo atranka negali vykti be individualių pokalbių su atrinktais kandidatais. Bet kai darbo pokalbis virsta tardymu, kur vadovas ar kitas atsakingas asmuo klausinėja, o potencialus kandidatas tik atsakinėja, tai neverta tikėtis, kad tokia atranka bus produktyvi. Darbo pokalbis turėtų būti dialogas, kai klausia ir atsako vis pokalbio dalyviai. Pasyvus dalyvavimas potencialiam kandidatui nesukuria teigiamo įspūdžio nei apie vadovą, nei apie įmonę.
Šališkas vertinimas
Ne paslaptis, žmonės dažnai susiformuoja išankstinę nuomonę, gali būti šališki plaukų spalvos, lyties, amžiaus ar kitų kriterijų atžvilgiu. Taip pat ne visiems pavyksta išvengti ir stereotipų. Bet tai yra didelė klaida, trukdanti pastebėti talentus, išskirtines asmenybes, tobulai darbo pozicijai tinkančius darbuotojus. Privalu atsiriboti nuo išankstinių vertinimų, stereotipų, nepagrįstos pirmalaikės pozicijos ir vertinti kandidatą tik iš profesinės perspektyvos.
Per daug laiko
Per ilgai besitęsianti personalo atranka paprastai kuria neigiamą įvaizdį ir darbo poziciją daro mažiau patrauklią. Kelis mėnesius trunkanti atranka mažina potencialių darbuotojų ratą, nes jie praranda susidomėjimą, susikoncentruoja į kitas darbo vietas ar net susiranda kitą darbą.
Norite išvengti klaidų paprastai ir rasti geriausią darbuotoją?
Jei nenorite nedaryti klaidų, personalo paieškos ir atrankos procesą patikėkite specialistams – atrankos paslaugas teikiančios įmonės vadovaujasi ilgamete patirtimi bei įgūdžiais šioje srityje, todėl garantuojamas maksimaliai sparti ir rezultatyvi naujo darbuotojo atranka.
Daugiau informacijos apie personalo atranką rasite: https://www.indigroup.lt/paslaugos/personalo-paieska-ir-atranka