Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras penkti metai iš eilės organizavo sveikos gyvensenos žinių vertinimo konkursą „Reikia išmokti sveikam išlikti“. Pirmasis konkurso etapas vyko nuotoliniu būdu: organizatoriai kvietė atsakyti į testo klausimus, paskelbtus Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro interneto svetainėje.
Šiemet konkurso klausimai sieti su vyresnio amžiaus žmonių sveikatos stiprinimo temomis. Buvo užpildyta 231 anketa. Į antrąjį, t. y. baigiamąjį, konkurso etapą, kuris įvyko spalio 4 d. Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Sveikatos mokykloje Trakuose, buvo pakviesti penki iš geriausiai atsakiusiųjų į pirmojo konkurso etapo klausimus. Į Trakus atvyko Panevėžio „Minties“ gimnazijos informacinių technologijų mokytoja Inga Rulienė (pirmojo etapo testas įvertintas „100 proc. teisingai“), uteniškė renginių ir poilsio centro „Gervalis“ vadovė-administratorė Asta Kokoš („95 proc. teisingai“) ir Marijampolės Marijonų gimnazijos anglų kalbos mokytoja Jolanta Rupšienė („95 proc. teisingai“).
Klausimai – kietas riešutėlis
Antrojo etapo dalyviams konkurso organizavimo ir vertinimo komisija parengė penkis klausimus ir vieną praktinę užduotį. Buvo galima pelnyti 60 balų (po 10 už kiekvieną teisingą atsakymą). Nė vienai dalyvei tai nepavyko.
„Pats sudėtingiausias klausimas, atsakymo į kurį nepateikė nė viena dalyvė, buvo apie šiaurietiško vaikščiojimo lazdų ilgį: „Kokia tai lygtis: ūgis (cm) x 0,66? Kas pagal ją apskaičiuojama?“, – pakomentavo konkurso organizavimo ir vertinimo komisijos pirmininkas, Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Sveikatos mokyklos direktorius Zenonas Javtokas. – Daugiausiai balų – 41-ą – pelnė ir 2015-ųjų konkurso „Reikia išmokti sveikam išlikti“ nugalėtoja tapo pedagogė Inga Rulienė iš Panevėžio, po 37 balus pelnė uteniškė Asta Kokoš ir Jolanta Rupšienė iš Marijampolės. Beje, tik p. Asta Kokoš žinojo, kada minima Tarptautinė pagyvenusių žmonių diena. Tačiau šios dienos šių metų temos niekas neįvardijo, nors tinklalapyje šią informaciją skelbėme prieš savaitę. Vieną klausimą susiejome su „sveikatos kodu“. Jame esančio skaičiaus ,,3“ reikšmę žinojo visos dalyvės, o išsamiausiai atsakė Jolanta Rupšienė ir Inga Rulienė. Ingai Rulienei geriausiai sekėsi įrašyti trūkstamus žodžius į sąvokos „sveikas senėjimas“ apibūdinimą. Jolanta Rupšienė geriausiai susidorojo su praktine užduotimi. Ją atliekant reikėjo nurodyti, kokiems produktams ženklinti naudojamas ženklas „rakto skylutė“, ir tinkamai „paženklinti“ produktus pateiktame sąraše.
Konkurso nugalėtoja ir finalinio etapo dalyvės apdovanotos Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro padėkos raštais, asmeninėmis dovanomis ir specialiaisiais Seikatos mokyklos prizais – prof. Jurgio Brėdikio knygomis „Kitokiu žvilgsniu“ su autoriaus autografu.
Ne tik žinoti, bet ir mokėti bei kasdien praktikuoti
Finalinio etapo dalyvė uteniškė Asta Kokoš, ekonomistė, prisipažino, jog atsakydama į pirmojo etapo klausimus pagalvojo, jog jie primena egzaminus. Apie konkursą Asta sužinojo Utenos savivaldybės visuomenės sveikatos biure, kai su trejų ir septynerių metų dukrelėmis atvyko į biuro skelbto vaikų piešinių konkurso apdovanojimus. Biuro darbuotoja informavo, jog yra konkursų ir suaugusiesiems. Pasak Astos, vaikams svarbiausias tėvų pavyzdys ir jų šeimoje sveikai gyvensenai skiriama nemažai dėmesio. „Vartojame mažai cukraus, ribojame riebius produktus, mėsą, nes tai padeda gerai jaustis ir, tikiuosi, padės ateityje išvengti ligų. Senelių nuolat prašome, kad anūkių nevaišintų saldainiais ir kitokiais gardumynais iš parduotuvės. Dukroms vietoj saldumynų pasiūlau bananų, vynuogių, gražiai ir žaismingai supjaustytų morkų, obuolių – vaikams reikia estetiškai paruošto ir skanaus, visaverčio maisto“, – pasakojo jauna moteris. Ji domisi ne tik sveika gyvensena, bet ir psichologija, Rytų šalių medicina bei kultūra, Vedomis. Pasak Astos, maistas daro didelę įtaką emocijoms, bendravimui, elgsenai. Ne tiek svarbu vadovautis ar nesivadovauti sveika gyvensena; svarbiausia, Astos nuomone, būti geriems sau, artimiems žmonėms, visiems aplinkiniams bei laimingai gyventi. Kai žmogus laimingas, kai jis džiaugiasi gyvenimu ir tuo dalijasi su kitais, ir juos daro laimingais, – tokia yra p. Astos sveikos gyvensenos „formulė“.
Į konkursą – naujų iššūkių
Jolanta Rupšienė konkursui ypatingai nesirengė. „Konkurso klausimai įdomūs ir sunkūs, tačiau skatinantys dar daugiau sužinoti. Mėgstu iššūkius, naujoves – viską, kas gali vesti tolyn. Dėl geros fizinės savijautos reikia, manau, sakingai maitintis, reguliariai pajudėti, dalyvauti socialiniame ir kultūriniame gyvenime. Pastarajam norėčiau skirti daugiau laiko“, – sakė Jolanta Rupšienė.
Į Trakus ji atvyko su visa šeima: vyru Juliumi, dukra dvyliktoke Jurga ir septynerių Jokūbu. Jų namuose svarbiausia gyvensenos taisyklė apibūdinama žodžiu „saikas“. „Visko po truputį“, – patikslino p. Jolanta. Vaikams jie nieko nedraudžia, stengiasi bendrauti su jais kaip su sau lygiais, skatina jų iniciatyvas, giria už pastangas, drauge diskutuoja, o siekdami ką nors keisti pirmiausia pradeda nuo savęs, rodo vaikams pavyzdį. Kai tik gali, šeima skiria laiko aktyviam poilsiui ir iškylauja. Dukra Jurga minėjo, jog mama gamina ypač skanias salotas, o bulvių traškučių ir „kolos“ jie su broliu net nemėgsta. „Bet jeigu kelionėje sumanome „nesveikai“ pasmaguriauti, tėvai nedraudžia. Mes patys žinome, kokio maisto pavalgę jausimės gerai, o kokio – ne taip gerai“, – šypsojosi užsienio kalbas ketinanti studijuoti Jurga Rupšytė.
Sudomino logotipas
Šių metų konkurso nugalėtoja Inga Rulienė sveikos gyvensenos žiniomis domisi nuolat, jas pritaiko savo šeimoje, dalijasi su kolegomis.
Po konkurso nugalėtojai p. Ingai komisija pateikė dar penkis klausimus ir vieną praktinę užduotį. Jūsų dėmesiui – jos atsakymai.
Iš kur sužinojote apie konkursą „Reikia išmokti sveikam išlikti“?
Kvietimą dalyvauti radau internete ir tai nebuvo sudėtinga: sveikos gyvensenas naujienų ir aktualios bei įdomios informacijos jau daug metų randu tinklalapyje su Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro logotipu – žaliuojančiu medeliu. Pirmasis konkurso etapas man tapo rimtu išbandymu – jį įveikti padėjo ir mano specialybė bei darbo kompiuteriu įgūdžiai! Klausimai labai gilūs, skatinantys dar daugiau domėtis. Finalui specialiai rengiausi, skaičiau ir dalyvauti man buvo labai įdomu.
Kodėl Jums svarbios šios žinios?
Turiu kolegių, kurios yra jaunatviškos, gražios, energingos, atrodančios mažiausiai dešimčia metų jauniau, nei yra iš tikrųjų. Jos sportuoja, sveikai maitinasi, noriai imasi naujų veiklų. O kai ką nors darai, prireikia daugiau žinių, kad darytum teisingai, naudingai. Domiuosi daug kuo, mano žinios apie sveikatingumą praverčia visai šeimai.
Ar sveikos gyvensenos „virusas“ rado terpę Jūsų namuose?
Taip. Vyras pritaria sveikesnio gyvenimo idėjoms, bet pasitaiko, kad jas mudviem primena vaikai: penkiolikmetis Augustas ir šešiolikmetė Marta.
Gal turite specialių receptų, kaip auklėti vaikus?
Kartais turime būti griežti, net visiškai atjungti namuose internetą, jeigu vaikai per ilgai užsisėdi prie jiems įdomių dalykų. Tinka ir lengvesnės „sankcijos“, pavyzdžiui, prašymas išnešti šiukšles: ir namuose tvarka, ir vaikui profilaktinė pertraukėlė. Ilgos valandos prie kompiuterio daro neigiamą įtaką sveikatai – tai patiriu ir savo darbe. Ir mokykloje vaikams vis primenu, kad jie darytų kūno mankštą, akių mankštą, o kelionių metu ar būdami mieste rinktųsi sveikesnius užkandžius ir gėrimus. Gaila, mieste nebeturime čiuožyklos, vaikai mėgdavo ten leisti laisvalaikį (dukra Marta pokalbio metu paminėjo, jog neseniai mama jiems su broliu parengė pratimų nugaros raumenims stiprinti aprašą ir jis kabo matomoje vietoje – aut. past.).
Kam esate dėkinga už žinias, už gerą sveikatą?
Savo kolegėms ir bičiulėms: iš jų žinau, kas nauja, kokie mieste vyksta renginiai. Jų pavyzdys įkvepia taikyti žinias praktiškai. O labiausiai dėkoju savo mamai Mildai Vaižmužienei. Ji – medikė, labai domisi natūralia gyvensena, fitoterapija, sodyboje priaugina daugybę daržovių, žino apie jų naudą ir viskuo dalijasi su mumis.
Prašom pasidalyti Jūsų šeimos mėgstamo patiekalo receptu.
Kviečiu pasigaminti rudeninės daržovienės, kuri tiks kaip atskiras patiekalas arba kaip garnyras. Reikės pakepinti gabalėliais supjaustytas slyvas ir pomidorus (aliejaus nereikia, pakanka savose sultyse). Atskirai aliejuje pakepinti supjaustytą svogūną, česnaką, moliūgą, morkas. Viską sumaišius, galima įdėti šiek tiek aitriosios paprikos, pagardinti, kas mėgsta, pomidorų padažu.
„Mini“ testas skaitytojui
Kviečiame atsakyti į daug galvosūkio dalyvėms suteikusį vieną iš konkurso „Reikia išmokti sveikam išlikti“ antrojo turo klausimų – įrašyti trūkstamus žodžius į sąvokos „sveikas senėjimas“ apibūdinimą. Galite iš viso pelnyti dešimt balų: vienas teisingai įrašytas žodis lygus dviem balams. Sėkmės!
„Sveikas senėjimas apibrėžiamas kaip galimybių užtikrinti …………….. , …………….. ir …………… sveikatą optimizavimo procesas, kuriuo siekiama …………… vyresnio amžiaus žmones aktyviai dalyvauti visuomenės gyvenime nepatiriant …………………. ir džiaugtis savarankiškumu bei gyvenimo kokybe.
Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro
Sveikatos mokyklos informacija