Grietinė – daugelio lietuvių šaldytuvuose sutinkamas produktas. Dažniausiai ji naudojama kaip kitų patiekalų ingredientas ar padažas. Pastariesiems grietinė suteikia kremiškumo, švelnumo ir malonaus rūgštumo, todėl nenuostabu, kad šeimininkės ir šeimininkai noriai išnaudoja šio produkto suteikiamas galimybes. Žinant keletą gudrybių ir kombinacijų grietinės pagalba išties galima padėti patiekalams atsiskleisti ar sužibėti naujomis spalvomis. Įsitikinkite tuo patys išmėgindami 4 nesudėtingus padažų su grietine receptus.
Skonines savybes lemia pieno rūgštys ir riebalai
Grietinės, kaip padažų karalienės, reputacija nėra atsitiktinumas. Jos pagrindą sudaro fermentuotas pienas, todėl grietinė pasižymi subtiliu rūgštumu, kuris padeda subalansuoti kitų patiekalų skonį. Grietinėje esančių pieno rūgščių sukeliamas rūgštumo pojūtis suteikia maistui gaivumo ir padeda geriau atskleisti kitus patiekalų ingredientus.
Svarbus vaidmuo grietinėje tenka ir natūraliems riebalams. Jie padeda „surišti“ skirtingus patiekalo komponentus ir praturtina maisto skonį. Riebalai išryškina skonių paletę, nes juose tirpsta ir skaidosi kitus patiekalų ingredientus sudarančios medžiagos. Dėl to grietinėje gerai išryškinami, pavyzdžiui, žolelių ar prieskonių skoniai.
„Norint išnaudoti visus grietinės privalumus virtuvėje, svarbu rinktis kokybišką produktą. Įvairūs pakaitalai, kuriuose šalia pieno riebalų naudojami įvairūs augalinės kilmės riebalai, savo skoninėmis ir maistinėmis savybėmis nė iš tolo neprilygsta tikrai tradicinei lietuviškai grietinei, kokią gaminame pagal ištobulintą receptą ir taikydami griežtai kontroliuojamą technologinį procesą“, – sako bendrovės „Pieno Žvaigždės“ filialo Mažeikių pieninė vyriausioji technologė Vilma Laukytė-Staniuvienė.
Suteikia daug galimybių eksperimentams
Kokybiška grietinė ruošiant įvairius patiekalus ir padažus praverčia ir dėl to, kad padeda sušvelninti aštrius, sūrius bei kitus intensyvius skonius ir suteikia jiems atsvarą. Pavyzdžiui, ji puikiai atlieka balansuojančią funkciją aštriuose troškiniuose ir čili sriubose. Su grietinės pagalba nesudėtinga išgauti subtiliai pikantišką skonį.
Kita grietinės populiarumo virtuvėje priežastis yra galimybė lengvai keisti jos konsistenciją – tirštinti arba skystinti. Pavyzdžiui, grietinę maišant su artima giminaite grietinėle, aliejumi, vandeniu, jogurtu, citrinos sultimis galima gauti skystesnį padažą, o naudojant gryną ar derinant su lydytais sūriais, trintu avokadu ir kitais komponentais pasiekiama tiršta, net tepama konsistencija.
Taip eksperimentuoti tikrai nesudėtinga, nes grietinė gerai dera su labai įvairiais ingredientais. Greitinė yra puiki partnerė prieskoniams, žolelėms, garstyčioms, citrinai, medui ir daugeliui kitų produktų, todėl puikiai tinka tiek švelniems, tiek pikantiškiems, o taip pat ir desertiniams padažams ruošti.
4 grietininiai padažai – nuo švelnios gaivos iki pikantiškų akcentų
Tuo leis įsitikinti keli nesudėtingi padažų su greitine receptai. Šiems padažams paruošti nereikės nei daug laiko, nei ingredientų, tačiau su jais valgomų patiekalų skonį tikrai galima kilstelėti į naują lygį.
Klasikinis grietinės padažas
Šis gaivus padažas puikai tiks įvairiems bulvių patiekalams, o taip pat keptai lašišai ir netgi egzotiškesniems valgiams, tokiems kaip avinžirnių falafeliai, pagardinti.
Padažui paruošti prireiks:
- 1 stiklinės 30 proc. riebumo grietinės
- Ketvirčio arbatinio šaukštelio svogūnų miltelių
- Ketvirtadalio arbatinio šaukštelio česnakų miltelių
- Ketvirtadalio arbatinio šaukštelio druskos
- 2-3 šaukštų 3,5 proc. riebumo pieno
- Šaukšto džiovintų arba smulkintų česnako laiškų
Norint mėgautis gardžiu padažu tereikia į indą sudėti ir gerai išmaišyti visus ingredientus. Pienas padės reguliuoti padažo konsistenciją, kuri turėtų būti pakankamai skysta – tiek, kad padažą būtų lengva pilti, tačiau tuo pačiu ne per skysta. Turėtų pavykti išgauti į geriamo jogurto panašią konsistenciją. Jei padažas gaunasi per tirštas, reikia įpilti daugiau pieno. Dabar tetrūksta tik ką tik išvirtų garuojančių bulvių ar apskrudusio lašišos kepsnio su daržovėmis. Skanaus!
Naminis saldžiarūgščiai aštrus padažas
Jei mėgstate valgyti aštriau, tačiau ne tiek aštriai, kad akyse kauptųsi ašaros, o gomurys liepsnotų, jums verta išmėginti saldžiarūgščiai aštrų naminį padažą. Jis puikiai tiks meksikietiškam nachos užkandžiui, namuose ruoštiems mėsainiams ar kitiems mėsos patiekalams. Jame puikiai atsiskleis švelninančios ir balansuojančios grietinės savybės.
Padažui paruošti prireiks:
- 2 šaukštų aštraus čili padažo (pavyzdžiui, siracha)
- Pusės stiklinės 30 proc. riebumo grietinės
- Šaukšto agavos sirupo ar medaus
Ir šiuo atveju paruošimas labai paprastas – ingredientus tereikia sumaišyti dubenėlyje ir leisti padažui šiek tiek nusistovėti. Jei norite, kad padaže jaustųsi daugiau aštrumo, naudokite daugiau siracha padažo. Ir priešingai – dėdami daugiau grietinės ar medaus labiau išryškinsite gaivią rūgštelę ar saldumą. Atraskite sau labiausiai tinkantį aukso viduriuką.
Kreminis žaliųjų citrinų padažas (lime crema)
Ieškantiems inspiracijos meksikietiškoje virtuvėje tikrai verta išmėginti iš jos atkeliavusį kreminį žaliųjų citrinų padažą (lime crema), kuris tobulai dera su takais ar enčiladomis, tačiau taip pat atras savo vietą ir prie keptos vištienos, tirštose kreminėse sriubose ar salotose. Dažniausiai tokiam kreminiam padažui gaminti naudojamos pasukos, tačiau tam puikiai tinka ir šio pieno produkto giminaitė grietinė.
Padažui prireiks:
- 230 g 30 proc. riebumo grietinės
- 1 žaliosios citrinos (laimo)
- 1 česnako skiltelės
- Ketvirtadalio arbatinio šaukštelio druskos
Į dubenį išspauskite žaliosios citrinos sultis ir įtarkuokite jos žievelę. Sutrinkite česnako skiltelę. Česnaką ir visus likusius ingredientus dėkite prie žaliosios citrinos. Gerai išmaišykite. Viskas! Švelnia tekstūra ir gaivia rūgštele išsiskiriančiu padažu gardinkite sriubas, salotas, meksikietiškus ir kitus patiekalus.
Saldus grietininis padažas
Grietine dažnas mėgsta pagardinti blynus ar varškės apkepus. Tačiau jei gryna grietinė pabodo, gyvenimą galima šiek tiek pasaldinti lengvai paruošiamu desertiniu grietininiu padažiuku. Ji taip pat galima valgyti su mėgstamų vaisių asorti.
Pasiruoškite:
- 1 stiklinę 30 proc. riebumo grietinės
- 2 šaukštus rudojo cukraus
- Pusę arbatinio šaukštelio vanilės ekstrakto
Gerai sumaišykite ingredientus. Tam, kad skoniai geriau susilietų galite padažą kelioms valandoms įdėti į šaldytuvą. Jei nekantraujate, galite iš karto valgyti su norimu patiekalu – lietiniais su varške ar vaisiais, varškėčiais, apkepu ir pan. Tokio padažo gamyba nepareikalaus jokio vargo, tačiau leis pasimėgauti išties skaniomis akimirkomis.