Kad ir kokio amžiaus būtum, pro šalį pradundantys traukiniai kelia nepaaiškinamą jaudulį, žadina kelionių prisiminimus ar svajones. O štai Kaišiadorių geležinkelio stotyje tam net traukinių nereikia – kelionės žavesį galima patirti pačiame pastate, II aukšte įkurtoje originalioje erdvėje, atsiradusioje dėl puikios idėjos ir stipraus noro ją įgyvendinti.
Tematiką padiktavo geležinkelio stotis
„Negalime pasakyti, kuri iš mūsų esame šios idėjos autorė, – šypsosi VšĮ „Sėkmingai“ atstovės Lina Brazionienė ir Loreta Vansevičienė. – Tokia jau ta kūrybinio darbo specifika: viena taria žodį, kita – kitą, ir turime ne tik mūsų abiejų, bet ir mūsų šeimų narių, draugų bendro darbo rezultatą…“
Tas rezultatas – apleistose Kaišiadorių stoties patalpose įkurta pramogų ir edukacijų studija šeimai „Tukutuku“, kurioje nėra įprastų panašiems vaikų užimtumo centrams čiuožyklų, batutų ar kamuoliukų. Čia visa erdvė paversta stotelėmis: nuo Perono, kur Mašinistas padeda pasiruošti būsimai kelionei Draugystės kryptimi, iki pat Šypsenos, kur dalijamasi Paslapties stotelėje patirtais įspūdžiais, sužinotomis įdomybėmis ir įgyta patirtimi.
„Traukiniai, kelionės visada žavėjo, – sako L. Brazionienė. – Kaišiadorys – strateginis populiaraus maršruto Kaunas–Vilnius centras, miesto geležinkelio stotis garsi savo istorija, tad, galima sakyti, pats pastatas ir padiktavo būsimos mūsų veiklos tematiką.“ Pasak pašnekovės, vaikai nuostabiai priima šią idėją – stotis, važiavimas traukiniu jiems kelia didžiulį susižavėjimą, žadina vaizduotę.
Privačios iniciatyvos galimybės neribotos
„Šiam projektui ieškojome įdomios patalpos, o mano kolegė Loreta, užaugusi netoli geležinkelio, šią vietą ir atrado, – prisimena L. Brazionienė. – Tiesą sakant, dvejojome, ar verta, nes patalpos, kuriose įsikūrėme, seniai buvo nenaudojamos ir labai apleistos. Teko viską išgriauti ir kurti erdvę iš naujo.“ Įgyvendindamos projektą entuziastės stengėsi patalpas įrengti kuo mažesnėmis sąnaudomis, pasitelkdamos vyrus, draugus, ieškodamos kokybiškiausių medžiagų ir originalių sprendimų. Visa tai, ką mato apsilankiusieji pramogų ir edukacijų šeimai studijoje, – privati iniciatyva, neieškant ir neprašant jokios „valdiškos“ paramos. Šiose patalpose nuo vasario 22 d. VšĮ „Sėkmingai“ veikia dviem kryptimis: be užsakomųjų pramoginių pažintinių programų vaikų grupėms, itin populiarių švenčiantiems gimtadienius ar išleistuves, vystoma ir švietėjiška veikla suaugusiesiems – nemokami edukaciniai projektai, mokymai ir seminarai, supažindinantys su atsakingos tėvystės principais, naujomis pažangiomis vaikų auklėjimo ir lavinimo metodikomis, finansinio raštingumo, sisteminio mokymosi pagrindais ir pan.
Nuo pašnekovių, įtaigiai pasakojančių apie veiklos planus ir užmojus, tiesiog sunku atitraukti
akis – retai dabar sutiksi žmonių, nuoširdžiai besidžiaugiančių tuo, ką daro. „Ketiname bendradarbiauti su AB „Lietuvos geležinkeliai“, Geležinkelių muziejumi, ieškosime ryšių su kitomis nevyriausybinėmis organizacijomis, savivaldos institucijomis“, – projekto galimybėmis dalijasi L. Brazionienė.
Unikali idėja turi perspektyvą
„Mama, pas mus užsakanti savo dešimtmetei gimtadienio šventę, sakė, kad mergaitė svajoja nukeliauti į Antarktidą ir Mėnulį, – pasakoja įstaigos vadovė. – Tai bus iššūkis mums, teks pasitelkti visą išmonę. Mūsų šūkis – pramogauk pažindamas – galioja visoms programoms, juk keliauti galima visus pojūčius pasitelkus: ir šviesą, ir garsą, ir skonį…“
Pašnekovės susipažino dirbdamos, anot jų, „rimtą darbą“, rašydamos europinius projektus Kaišiadorių vietos veiklos grupėje. Jas suvienijo pomėgis organizuoti renginius, aktyvumas ir noras dirbti taip, kad, anot L. Brazionienės, būtų miela širdžiai. „Gal dėl to, kad pati auginu dvi mažametes, vaikų lavinimo ir švietimo sritis man labai įdomi, – pasakoja pašneko-
vė. – Rajone tikrai trūksta pramogų, užimtumo šeimoms, galimybių kokybiškai leisti laiką su vaikais ne namie, todėl ėmėmės šios idėjos – ir neapsirikome.“
Jau dabar pageidaujančiųjų patirti kelionės traukiniu žavesį Kaišiadorių geležinkelio stotyje netrūksta, užsakymai registruojami iš anksto. „Turėjome tikru traukiniu iš Kauno atvykusių žmonių grupę, su mūsų programos koordinatoriumi Mašinistu pakeliavusių pas mus ir vėl grįžusių namo traukiniu, – sako L. Brazionienė. – Pasak vienos iš mamų, vaikai negalėjo atsitraukti nuo langų dėl įspūdžių pertekliaus.“ Traukiniu atvykti galima ir iš Vilniaus, ir iš Klaipėdos – ši perspektyvi idėja leidžia plėtoti „Tukutuku“ pasirinktą tematiką neribojant nei programos organizatorių, nei pačių dalyvių fantazijos.
Gintarė VAICIEKAVIČIŪTĖ
„ŪP“ korespondentė