Pirties šiluma pamažu skverbiasi gilyn, vantų ir vaistažolių kvapai padeda nurimti mintims, o šliūkštelėjus vandens ant įkaitusių akmenų ir sukilus garams profesionalaus pirtininko šokdinamos vantos taip gerai talžo – laižo kūną, kad nukratytų nuolatinių rūpesčių užkrautą nešulį.
Lietuvos pirtininkai – profesionalai ir pirties mėgėjai savo kalendoriuje ryškia spalva jau pasižymėjo lapkričio 30 ir gruodžio 1 dienas.
Donatas Stonkus, Druskininkų vandens parko pirtininkas
Rudens ir žiemos sandūroje Druskininkai pradės šventinį periodą: Pramogų aikštėje įžiebs Kalėdų eglę, „Snow Arena“ atvers duris į „Tai Bent – Rezidenciją“, o Druskininkų vandens parko pirčių erdvėje bus surengta šventė „Pirties garas 2024“.
Ši šventė švenčiama daugiau nei dešimt metų, o per tą laiką pirtyse būta visko – ir šokių roko ritmu, ir šokių ant gultų, buvo vanojama ir tradicinėmis vantomis, ir egzotinių augalų vantelėmis.
Šiemet Lietuviškos pirties bičiulių draugija (LPBD) taip pat parengė šventinę „Pirties garo“ programą, kurioje netrūks staigmenų.
Šventė „Pirties garas“ – tai ne tik pirtininkų profesionalų susitikimas. Tai ir galimybė parodyti pirties mėgėjams, ką jie geba. Juo labiau kad paskutinį lapkričio savaitgalį Druskininkuose, tikėtina, bus gausu svečių, taip pat ir vandens parko pirčių zonoje.
„Šiuo renginiu mūsų Lietuviškos pirties bičiulių draugija, kurią sudaro 150 pirtininkų, simboliškai užbaigs metus. Tai šventė ir mums, ir mūsų svečiams, kurie sugužės į Druskininkų vandens parką išbandyti pirtininkų parengtų netradicinių programų, o patys pirtininkai keisis patirtimi, sukaupta per metus. Gerai nusiteikę pirtininkai suvažiuos pasitikti Kalėdų, todėl pažadame, kad bus daug šypsenų, geros nuotaikos, nosį kutenančių gardžių kvapų, kūną glostančių netradicinių vantų, bus ir vytelių masažo, odai palepinti skirtų kūno kaukių, smagių dainų ir net šokių pirtyje“ – patikino LPBD narys, šventės „Pirties garas“ organizatorius Vaidotas Petrauskas.
Pasak jo, pirmąkart šventės istorijoje ji tęsis dvi dienas – šeštadienį ir sekmadienį, laukiama ir iš Latvijos atvyksiančių pirtininkų.
„Šiemet norime ypač palepinti šeimas, o kartu suteikti joms žinių apie pirčių įvairovę, potyrius jose ir teikiamą naudą. Parengėme ir specialiai vaikams skirtą programą „Karakum“ ir „Oazės“ pirtyse, esančiose vandens pramogų erdvėje, nes didžioji pirčių zona yra skirta tik suaugusiesiems“ – sakė V.Petrauskas.
Vaikams nepatinka karštis, jie bijo ir kaitrios pirties. Tačiau pirtininkai nė neketina versti jų ištverti tokį pat karštį, koks patinka jų tėvams.
„Kadangi mūsų organizuojama šventė skirta ir šeimai, kviesčiau mamas ir tėčius į ją atsivesti vaikus. Esu senelis – turiu vaikaičių, tad gerai žinau, kad vaikų nereikia išgąsdinti karščiu. Jiems reikia maloniai šiltos pirties, kurioje daug kvapų, nuotaikingos muzikos, malonių pojūčių. Tad ir programoje, kurią rengiu vaikams, bus bent 10 natūralių kvapų, kuriuos skleis miškuose bei pievose surinkti augalai“ – paaiškino vaikams skirtų pirties programų kūrėjas, LPBD narys Antanas Bagdonas.
Po garinės pirties, pirtininkui išvanojus iš peties, – atokvėpis ant šiaudų čiužinio, pakloto pirties terasoje. Ant viršaus – kelios antklodės, kad įkaitęs kūnas žiemos šaltyje neperšaltų, bet pamažu atvėstų, o besidaužanti širdis nurimtų.
Tai teko patirti Latvijoje, iš kurios profesionalūs pirtininkai atvyks ir į šventę „Pirties garas“ Druskininkų vandens parke.
„Braliukai latviai turi keletą pirtininkų organizacijų ir mes neretai lankomės vieni pas kitus. Bičiuliaudamiesi mes regime ir tai, kuo skiriasi latviška bei lietuviška pirtis. Latviai pirties ritualuose naudoja ypač daug įvairių augalų, žolelių, vaistažolių, o mes daugiau dėmesio skiriame žmogaus savijautai pirtyje, pavyzdžiui, vanodami galvą uždengiame vėsiomis vantomis, vanodami ąžuolų, beržų, liepų ar klevų vantomis kūną įšildome tolygiai. Apskritai vanojimas yra svarbiausia pirties procedūra. Latviai pirčių programose naudoja daug teatro elementų, muzikos, tad ir per „Pirties garo“ šventę to gali tikėtis ir mūsų svečiai“ – sakė V.Petrauskas.
Pasak jo, didelis privalumas yra ir tai, kad Druskininkų vandens parko pirčių erdvėje galima priimti šimtus svečių. Latvijoje nėra tokio didelio komplekso, kuriame galėtų tilpti tiek daug pirties mėgėjų.
Druskininkų vandens parko pirtininkams ši šventė bus tarsi laisvadienis. Jiems nereikės patiems vadovauti pirčių programoms, todėl patys galės tapti jų dalyviais, pavyzdžiui, pasimėgauti tomis programomis, kurias parengs Latvijos pirtininkai.
„Kasmet stebimės kolegų iš Latvijos išradingumu. Viską jie atlieka teatrališkai, kūnui šveisti ar odai įtrinti naudoja neįprastus ingredientus. Nekantriai laukiame, ką šiemet parodys latviai, o kartu esame pasirengę ir lengvam chaosui, kuris paprastai šios šventės dienomis tvyro vandens parke. Seniau, įkvėpti šventės, ir mes patys paruošėme specialią programą „Kantri“ pirčiai ir muzikinį jos foną. Apskritai šiemet nuo gruodžio 2 dienos atnaujinsime mūsų pačių vykdomas pirčių programas. Taigi nenustojame mokytis vieni iš kitų ir su malonumu švenčiame karštame pirties gare bendrus susitikimus“ – sakė Druskininkų vandens parko pirtininkas Donatas Stonkus.