Praėjusieji – 2019 – metai vaiko teisių apsaugos specialistams nestokojo iššūkių, atsakomybės bei naujų pamokų. Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie SADM Tauragės apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus (toliau – VTAS) specialistai per praėjusius metus gavo 2067 pranešimus dėl galimų vaiko teisių pažeidimų atvejų ir pagal teisės aktų numatytus kriterijus vertino, ar vaiką supanti aplinka yra saugi. Pastebėta, jog Tauragės apskrityje dažniausia vaikų paėmimo iš šeimos priežastis – tėvų alkoholio vartojimas.
„Praėjusiais metais Tauragės apskrities VTAS specialistai reagavo dėl 2067 atvejų, iš kurių 953 užfiksuoti Tauragės rajone, 599 – Jurbarko rajone, 389 – Šilalės rajone, 126 – Pagėgių savivaldybėje. Į pranešimus reaguota nepriklausomai nuo savaitės dienos ar paros laiko, mat vaiko teisių apsaugos specialistai dirba ne tik dieną, tačiau ir naktį, taip pat poilsio bei švenčių dienomis. Kiekvienu atveju individualiai vertinome situaciją ir sprendėme, ar vaikui saugu likti toje aplinkoje, kurioje jis tuo metu buvo. Visgi, 561 atveju saugu nebuvo, todėl vaikus laikinai teko perkelti į saugią aplinką“, – statistiką pristatė Tauragės apskrities VTAS vedėja Birutė Sragauskienė.
Įvardytos ir priežastys, dėl kurių vaiko teisių apsaugos specialistams dažniausiai teko vaikus paimti iš šeimų. „Dažniausia priežastis – tėvų alkoholio vartojimas. Taip pat dažnai pasireiškė ir tėvų psichikos sveikatos sutrikimų būklių paūmėjimai (depresija, šizofrenija, emocinis išsekimas ir kt.), dėl kurių tėvai laikinai negalėjo pasirūpinti vaikais. Neretai šias problemas lydėjo bendravimo, socialinių, buitinių, ekonominių, tėvystės įgūdžių stoka, nedarbas, skolos antstoliams, bendruomenės, artimųjų palaikymo stoka“, – vardijo B. Sragauskienė.
Pastebėta, kad vis dar pasitaikė visuomenės žinojimo spragų dėl kai kurių vaiko teisių apsaugos sistemos aspektų. „Norisi priminti, jog vaiko teisių apsaugos specialistai neteikia socialinių paslaugų, nedirba prevenciškai – jie reaguoja į gautus pranešimus dėl galimų vaiko teisių pažeidimų. Ši tvarka nėra visiškai nauja – pagal ją dirbame jau pusantrų metų, tačiau vis dar susiduriame su klaidingomis žmonių nuostatomis – neretai net ir baimėmis – kad stebime šeimas, vykstame pas jas savo iniciatyva. Patikiname, jog taip tikrai nėra – tam mes neturime įgaliojimų, o į šeimas vykstame tik gavę pranešimą ir vaikus iš šeimos paimame esant kritiniams atvejams“, – teigė vedėja.
Tauragės apskrities VTAS mobilioji komanda, kurią sudaro socialinis darbuotojas, psichologas ir priklausomybės ligų specialistas, dirba su šeimomis, išgyvenančiomis krizę po vaikų paėmimo. „Mes teikiame intensyvią pagalbą, vertiname saugumo ir rizikos veiksnius, šeimos stiprybes ir poreikius, šeimos narių elgesio pokyčius. Taip pat rengiame rekomendacijas savivaldybės paskirtam atvejo vadybininkui dėl tolimesnio darbo su šeima organizavimo, siekiant padėti šeimos nariams koreguoti elgesį ir užtikrinti saugią gyvenamąją aplinką vaikui. 2019 metų laikotarpiu išvis dirbome su 43 šeimoms: su 15 šeimų – Tauragės rajone, su 19 – Šilalės rajone, su 6 – Jurbarko rajone, su 3 – Pagėgių savivaldybėje“, – apibendrino mobiliosios komandos psichologė Viktorija Kvietkuvienė.
Nuo 2020 m. sausio 1 d. VTAS specialistai dirba pagal LR Seimo pernai priimtus Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimus, kuriais atsisakyta grėsmės vaikui lygių, pereita prie vaiko situacijos vertinimo. Beje, stiprinama mobiliųjų komandų pagalba, t. y. atsiranda daugiau mobiliųjų komandų (nuo sausio 1 d. Tauragės apskrityje darbą pradėjo antra mobilioji komanda, kurios darbo vieta Šilalėje), kurios dirbs nebe 14 kalendorinių dienų, o 30 kalendorinių dienų. Tikimasi, jog šie pokyčiai šeimas ištikusias problemas padės spręsti dar efektyviau bei operatyviau.
Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos informacija