Alytaus rajono viešosios bibliotekos Krokialaukio filiale vykdomi įvairūs skaitymo skatinimo projektai, kuriais siekiama skaitytojus sudominti literatūros naujovėmis, panaudojant netradicinius skaitymo skatinimo būdus. Šiais metais teikėme paraišką, norėdami dalyvauti akcijoje ,,Metų knygos rinkimai 2016“, mus domino poezijos knygos.
Įgyvendindami šį projektą, skaitome geriausią ir naujausią 2016 metų lietuvių poetų kūrybą, nes poezija yra puiki terapija sielai, padedanti atsikratyti negatyvių minčių.
Gruodžio 20 dieną bibliotekoje prie arbatos puodelio vyko renginys – garsiniai poezijos skaitymai „Poezija – vaistai sielai“. Buvo pristatytas poezijos knygų penketukas: „Stuburo tik punktyrai“ (Eugenijus Ališanka), „Roma“ (Mantas Balakauskas), „Giedanti gaidžio galva“ (Stasys Eidrigevičius), „Adatos“ (Dainius Gintalas), „Singerstraum“ (Giedrė Kazlauskaitė), poetinį žodį keitė Alytaus r. meno ir sporto mokyklos Krokialaukio skyriaus mokinių Julijos Mikolaitytės, Brigitos Maskeliūnaitės ir Lauros Pavilonytės (mok. G. Pikūnas) gitaromis atliekami valsai. Minėtų autorių kūrinius skaitė vyresniųjų gimnazijos klasių mokiniai.
Lietuvių kalbos mokytojos Janinos Šiupšinskienės padedami, lyginome šiuolaikinę ir klasikinę poeziją, dalijomės išgyvenimais, teigiamomis emocijomis, analizavome jausmus, nes poezijai nereikia įžangų, poezijai reikia tiesaus kelio į širdį. Kaip tą kelią atrasti? Tai priklauso nuo atskiros kartos ir individo. Šiandien brandaus žmogaus širdį glosto J. Aisčio, H. Radausko, S. Nėries, J. Strielkūno žodžio muzikalumas. Jauniesiems bičiuliams irgi nesvetimas rimų skambesys. Bet knygose „Stuburo tik punktyrai“, „Roma“, „Singerstraum“, „Giedanti gaidžio galva“, „Adatos“ yra kitokia poezija.
Poezija tarsi adatos dūris, tarsi akis graužiantys dūmai, tarsi pasiklydusio Pasaulio oro uoste žmogaus šauksmas, žmogaus, iš baimės ir nevilties perkreiptu veidu. Tai poezija apie „dabar“, nepagrąžintą, o išgyventą šiandieną, apie skubantį ir nespėjantį, apie sutrikusį ir susireikšminusį, apie teisų ir klystantį, apie vis iš naujo ir iš naujo išgyvenantį savyje sumaištį ir absurdą žmogų. Apie tai ir kalba jauni poetai E. Ališanka, M. Balakauskas, S. Eidrigevičius, D. Gintalas, G. Kazlauskaitė.
Pasak jaunųjų skaitytojų, jiems artimesnė ir suprantamesnė šiandienos poezija, nes tai jų gyvenimas, jų realybė. Ji padeda atsakyti į kylančius klausimus, padeda atrasti save, įgyti patirties. Taigi, poezijai nebūtinai tikslūs ritmai. Jeigu ji šnekamąja kalba sudomina skaitytoją (ir klausytoją), vadinasi, atranda kelią į žmogaus širdį.
Bibliotekininkė D. Kalasauskienė, apibendrindama buvimo su eilėraščiu valandėlę, linkėjo kiekvienam atrasti tekstą (nebūtinai poetinį), kuris žmogų įkvėptų veikti, keistų jo gyvenimą, gydytų sielą. Šiandien nuolatinio skubėjimo, aukštų tikslų ir reikalavimų sumaištyje pasiklydusiam žmogui labai reikia sielai vaistų – gero, teisingo, atviro žodžio.
Alytaus rajono savivaldybės viešosios bibliotekos
Krokialaukio filialo vyresn. bibliotekininkė
Daiva Kalasauskienė
Alytaus r. Krokialaukio Tomo Noraus – Naruševičiaus
gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja metodininkė
Janina Šiupšinskienė
www.arsa.lt