Audris Narbutas
Šiandienos ekonomikoje vis svarbesnę vietą užima startuoliai. Lietuva laiku pajutusi šį pulsą irgi mėgina suspėti į šį moderniųjų technologijų traukinį. Tad mums reikalinga tiek inovacijų kultūra, tiek ir pačios inovacijos. Apie jas ir kalbėjomės su KTU Startup Space vadovu Donatu Smailiu.
Šiandien daug kalbama apie inovacijų kultūrą ir didelį poreikį kurti inovacinę ekosistemą. Kaip tu manai, pirmiau atsiranda konkretūs išradimai, kurie paskatina inovacijų kultūrą ir suteikia žmonėms motyvacijos, o gal anksčiau kviestiniai lektoriai suformuoja kultūrą šalies viduje ir tik vėliau iš jos gimsta išradimai ir inovacijos?
Manau, kad vienareikšmio atsakymo čia nėra. Panašiai kaip su vištos ir kiaušinio klausimu. Vis dėlto yra galimi keli variantai, bet svarbiausia burtis į tokias erdves, kuriose susirenka panašaus mentaliteto žmonės, kurie siekia kurti ir ieško naujų galimybių. Aš manau, kad čia pasisemiama pakankamai motyvacijos, kad inovacinė aplinka būtų kuriama.
Tu vadovauji KTU startup space. Galbūt jau teko raškyti projekto vaisius? Ar jau turite startuolių, kurie būtų pradėję vykdyti savo veiklą?
Mes iki šios dienos esame padėję įsteigti ir užaugti daugiau nei penkiasdešimt įmonių ir nuosekliai artėjame prie šešiasdešimt. Dalis jų pasiekė ir finansinę sėkmę, dalis išmoko naujų pamokų. Bet kuriuo atveju tai puiki patirtis. Šiandien vėl dirbame su daugiau nei dvidešimt komandų. Dalis jų yra pastovesnės, o kitos ne tokios pastovios. Yra natūrali atranka. Vienos organizacijos ateina ir pradeda veiklą, kitos ją baigia. Esame bendruomenė, kuri nuolat mokosi.
Kokių ryškiausių sėkmės pavyzdžių regite?
Vienas iš ryškiausių tokių pavyzdžių yra įrenginys, skirtas astmos prevencijai „Breath count“. Jo kūrėjas pats serga astma ir nori pakeisti tradicinius aparatus, kai žmones išpučia orą, kad patikrintų plaučių būklę ir ranka užrašytų, kokie duomenys yra. Jis „Bluetooth“ technologija sukūrė įrenginį, kuris susisiekia su išmaniuoju įrenginiu ir taip informacija yra perduodama. Gydytojai puikiai gali matyti plaučių būklę, kai susitinka su pacientu. Šia idėja tikiu labiausiai. Projektas jau yra arti investicijų, šiuo metu vyksta derybos su investuotojais, galima sakyti, jau ir susirinko investicijas projektui vystyti. Jie turi gerą komandą ir labai noriu tikėti, kad pasieks sėkmę.
Dėkojame už pokalbį