Konstitucinis teismas, išnagrinėjęs bylą dėl advokatams už antrinės teisinės pagalbos teikimą ir koordinavimą mokamo užmokesčio dydžių ir mokėjimo taisyklių nuostatų atitikties Konstitucijai, priėmė sprendimą, kad konstituciniai teisinės valstybės principai pažeisti nebuvo.
Valstybė kiekvienam asmeniui prireikus garantuoja antrinės teisinės pagalbos, apimančios advokato paslaugas atstovaujant asmenis teisme, teikimą. Advokato paslaugos yra apmokamos pagal Vyriausybės nustatytą tvarką.
Beveik dešimtmetį advokatams, prireikus teikiantiems antrinę teisinę pagalbą, papildomas užmokestis buvo apribotas 4 minimaliosiomis mėnesinėmis algomis. Vilniaus ir Klaipėdos miestų apylinkės teismai suabejojo, ar tokia advokatų paslaugų apmokėjimo tvarka neprieštarauja Konstitucijai.
Vilniaus miesto apylinkės teismas, vertindamas teisinį reguliavimą išreiškė susirūpinimą, kad apribojus teisę gauti užmokestį už visą antrinės teisinės pagalbos teikimo laiką galėjo būti pažeistas konstitucinis teisinės valstybės principas ir asmens konstitucinė teisė gauti teisingą apmokėjimą už darbą.
Tuo tarpu Klaipėdos miesto apylinkės teismas išreiškė abejonę ar tvarka, kuria advokatams už antrinės teisinės pagalbos teikimą mokamo užmokesčio dydžiai buvo atsieti nuo minimalios mėnesinės algos neprieštarauja Konstitucijai. Pareiškėjo teigimu, šitaip pakeitus teisinį reguliavimą užmokestis advokatams nebekinta atsižvelgiant į šalies ekonominę situaciją. Klaipėdos miesto apylinkės teismo įsitikinimu, advokatai galėjo atsidurti blogesnėje padėtyje nei toje pačioje teisinėje sistemoje dirbantys teisėjai ir prokurorai, kurių atlyginimų dydžiai yra susieti su įstatymuose nustatytais baziniais dydžiais, kintančiais pagal ekonominius rodiklius.
Konstitucinis Teismas šiandien priimtame nutarime pripažino, kad abi šios nuostatos Konstitucijai neprieštarauja.