Varėnos rajono kaimo vietovėse dalies senųjų administracinės paskirties patalpų, bibliotekų, kultūros centrų salių bei kitų įstaigų pastatų būklė buvo prasta, neatitiko reikalavimų. Patalpoms rekonstruoti reikėtų didelių investicijų. Esamai situacijai išspręsti reikėjo finansiškai naudingo ir priimtino sprendimo. Žvilgsnis nukrypo į ugdymo įstaigas. Sparčiai mažėjant mokinių skaičiui kaimo mokyklose, vis daugiau atsiranda laisvų kabinetų. Pastato išlaikymo sąnaudos išlieka panašios, todėl Varėnos rajono savivaldybės administracija nutarė optimizuoti pastatų tinklą ir mokyklų patalpose įkurti kitas įstaigas.
Spalio 13 d. oficialiai duris atvėrė naujosios Kaniavos seniūnijos administracinės patalpos. Į atidarymą atvyko Varėnos rajono savivaldybės meras Algis Kašėta, administracijos vadovai, Varėnos rajono seniūnai, pasieniečiai, vietiniai girininkai, Panočių pagrindinės mokyklos vadovai. Susirinkę apžiūrėjo ir pasidžiaugė naujomis seniūnijos patalpomis, kurios įrengtos Panočių pagrindinėje mokykloje, turi atskirą įėjimą. Vietoj technologijų bei chemijos kabinetų įkurtos erdvės seniūnijos darbuotojams. Dalindamosi patalpomis abi įstaigos sutaupo šildymui skirtas lėšas. Varėnos rajono savivaldybės meras Algis Kašėta atidarymo metu pažymėjo, jog pavyko rasti visoms pusėms priimtiną sprendimą, o darbuotojai bei lankytojai gali džiaugtis tvarkingomis, patogiomis ir šiltomis sąlygomis. Kaniavos seniūnas Edvinas Grikšas pastebėjo, kad pagrindinė senų patalpų problema buvo ne vidaus apdaila, o pelėsis ir šildymo sistema. Darbuotojai skundėsi, jog esant drėgniems orams, ypatingai pavasarį ar rudenį, visose patalpose jausdavosi itin aštrus pelėsio kvapas. Kiekvieną rytą reikėdavo gerai jas išvėdinti ir tik po to galėdavo pradėti darbą. Patalpas šildėsi elektriniais šildytuvais. Kabinetuose būdavo šilta, tačiau koridoriuose šalta. Sąskaitos už elektrą siekdavo dideles sumas. Pasikeitusios sąlygos džiugina tiek seniūnijos darbuotojus, tiek lankytojus.
Analogišku pavyzdžiu numatytas ir Marcinkonių seniūnijos perkėlimas. Senosios patalpos ilgus metus buvo neremontuotos. Tai bene vienintelė Lietuvoje seniūnijos administracija, kuri naudojosi lauko tualetu. Seniūnija kelsis į Marcinkonių pagrindinės mokyklos antrojo aukšto dalį. Patalpose jau atliktas remontas, perplanuota ir pakeista jų paskirtis. Suremontuotos patalpos pritaikytos Marcinkonių seniūnijos administraciniam darbui. Numatoma, jog Marcinkonių seniūnijos administracija persikels į sutvarkytas patalpas Miškininkų g. 53, įsikurs antrajame pastato aukšte ir dalinsis bendru įėjimu su Marcinkonių ambulatorija, kuri įsikūrusi toje pačioje pastato pusėje, tik pirmajame aukšte. Į buvusį Marcinkonių pagrindinės mokyklos chemijos kabinetą, šalia naujųjų seniūnijos kabinetų, persikėlė ir kaimo biblioteka.
Spalio 14 d. nedzingiškiai su dainomis ir šokiais sugūžėjo į kasmetinę kaimo šventę „Po darbų“. Tą dieną atidaryta nauja kultūros renginiams skirta salė, kuri priklauso Nedzingės kultūros centrui. Kaimo gyventojams tai išskirtinė šventė ir džiaugsmas. Žmonės vos tilpo į salę, prireikė net papildomų suolų. Susirinkusiuosius pasveikino Nedzingės kultūros centro direktorė Nijolė Maceikienė ir gausus būrys garbių svečių: meras Algis Kašėta, Seimo narys Juozas Baublys, Varėnos seniūnas Dalius Lukminas ir Varėnos kultūros centro direktorė Jurgita Žukienė. Šventė buvo linksma ir šilta, susirinkusiems žmonėms palinkėta, kad jie vis dažniau susiburtų ir smagiai bei turiningai leistų laiką kartu. Nauja salė įrengta buvusiose Nedzingės mokyklos patalpose. Iki perkėlimo kultūros centro įstaiga veikė sename mediniame name, kuriame buvo itin šalta. Darbuotojai šildydavosi kūrendami krosnį, tačiau šaltuoju metų laiku viduje vis tiek tekdavo sėdėti šiltai apsirengus. Kita svarbi problema – darbuotojai naudojosi lauko tualetu. Problemą reikėjo spręsti, tad aktyvūs kaimo bendruomenės nariai kreipėsi į merą Algį Kašėtą prašydami sutvarkyti arba suteikti naujas patalpas kultūros centrui. Smagu, kad prašymas buvo išgirstas ir Nedzingė turi naujai suremontuotą, labai jaukią ir patogią salę renginiams bei susibūrimams. Šiuo metu buvusiame mokyklos pastate įsikūręs daugiafunkcis centras, biblioteka, kultūros centras ir Lietuvos paštas.
Įstaigų sutelkimas nenaudojamuose mokyklų kabinetuose yra ne tik ekonomiškai naudingas dėl pastatų išlaikymo, bet ir patogus kaimo gyventojams: tiek darbuotojai, tiek lankytojai jaučiasi žymiai geriau tvarkingose, jaukiose ir šiltose patalpose bei, kai įstaigos šalia viena kitos, sutaupo laiko norėdami gauti jiems reikalingas paslaugas.
Varėnos rajono savivaldybės informacija