Vakar Balinskių dvaro rūmuose atsirado naujas eksponatas – poeto Julijaus Slovackio skulptūra, kurią įsteigė Lenkijos Respublikos kultūros ir kultūros paveldo ministerija. Po 190 metų poetas grįžo į Jašiūnus.
Iškilmingame susitikime dalyvavo Šalčininkų rajono savivaldybės meras Zdzislav Palevič, Lenkijos Respublikos ambasados Lietuvos Respublikoje Politikos-ekonomikos skyriaus vedėja Maria Ślebioda, mero pavaduotoja Jadvyga Sinkevič, Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos direktorius Josif Rybak, Administracijos direktoriaus pavaduotoja Beata Petkevič, Jašiūnų seniūnijos seniūnė Sofija Griaznova, Lenkijos Respublikos kultūros ir kultūros paveldo ministerijos Kultūros paveldo departamento direktoriaus pavaduotoja Dorota Janiševska – Jakubiak, Varšuvos menų akademijos dėstytoja, skulptoriaus Juzefo Goslavskio duktė, Ana Rudzka, Varšuvos A. Mickevičiaus muziejaus direktoriaus pavaduotojas Jakub Makovski.
Julijus Slovackio skulptūros projekto autorius Juzef Goslavski sukūrė ją 1961 m. Skulptoriaus šeima leido panaudoti gipso pavyzdį skulptūrai, kuri nuo šiol eksponuojama Jašiūnų dvare. J. Slovackio skulptūrą pagal gipso pavyzdį sukūrė Gžegož Vitek.
Poeto Julijaus Slovackio skulptūrą atidengė Šalčininkų rajono meras Zdzislav Palevič, projekto autoriaus duktė Ana Rudzka ir Kultūros paveldo departamento direktoriaus pavaduotoja Dorota Janiševska – Jakubiak.
– Sveikinu visus šioje nepaprastoje vietoje – tai ne tik architektūros, kultūros, istorijos paminklas. Ši vieta vertinga dėl čia gyvenusių ir kūrusių žmonių – Radvilų, Sniadeckių ir Balinskių. Šiandien galime drąsiai teigti, kad Jašiūnai buvo mokslo ir kultūrinės minties židiniu. Svarbu tai, kad po 190 metų dvaras atgimsta ir suteikia vilties. Po 190 metų į dvarą grįžo ir poetas Julijus Slovackis. Jis grįžo čia nuostabios skulptūros pavidalu. Mūsų bičiulių iš Lenkijos dėka ši skulptūra atsidūrė Jašiūnuose, – kalbėjo meras Z. Palevič po skulptūros atidengimo.
Pabrėžęs Lenkijos bičiulių indėlį į Jašiūnų dvaro atgaivinimą ir viso rajono kultūros plėtrą meras Zdzislav Palevič įteikė padėkos raštus skulptoriaus Juzefo Goslavskio dukteriai Anai Rudzkai, Lenkijos Respublikos kultūros ir kultūros paveldo ministerijos Kultūros paveldo departamento direktoriaus pavaduotojai Dorotai Janiševskai – Jakubiak, Varšuvos A. Mickevičiaus muziejaus direktoriaus pavaduotojui Jakubui Makovskiui. Padėkos raštas taip pat skirtas į susitikimą negalėjusiai atvykti Lenkijos Respublikos kultūros ir kultūros paveldo ministerijos Kultūros paveldo departamento specialistei Kristinai Marčik, prisidėjusiai prie Jašiūnų dvaro atgaivinimo.
Renginyje skambėjo Varšuvos teatro aktorės Irenos Jun deklamuojami eilėraščiai ir Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesorės Aleksandros Žvirblytės atliekami kūriniai (fortepijonas), Edukologijos universiteto doc. dr. Romuald Narunec skaitė pranešimą apie Julijaus Slovackio ryšius su Jašiūnais, J. Slovackio skulptūros autoriaus Juzefo Goslavskio duktė Ana Rudzka pristatė susirinkusiems savo tėvo darbus ir apžvelgė jo kūrybą.
Julijus Slovackis – poetas, vienas žymiausių lenkų romantizmo atstovų, jaunystėje lankęsis Jašiūnų dvare ir sutikęs čia savo mūzą Liudviką Sniadecką. Patyręs nelaimingą meilę jis įamžino ją savo kūryboje ir korespondencijoje. Jašiūnai minimi J. Slovackio poemose „Beniovskis“, „Kordijanas“, „Kelionė į Šventąją žemę“. Istorijos šaltiniai nurodo, kad Jašiūnų dvare poetas lankėsi 1827–1828 m. Pasak Edukologijos universiteto doc. dr. Romualdo Naruneco, J. Slovackis lankėsi Jašiūnuose tik tris kartus – 1827 m. žiemos atostogų metu, 1828 m. birželio 24 d. ir 1828 m. liepos mėnesį. Paskutinis jo vizitas Jašiūnuose kartu buvo ir atsisveikinimas su Lietuva, tačiau jo atsiminimai ilgam išliko jo korespondencijoje ir kūryboje.
Renginio metų visiems jo dalyviams buvo įteiktos Šalčininkų kultūros centro kolektyvo sukurtos „poezijos gėlės“.
Inesa Suchocka