Nuo gegužės 1 d. įsigalios privalomas grynųjų pinigų apvalinimas, tad mažmeninės prekybos sektoriui kilo būtinybė sklandžiai prisitaikyti prie naujos tvarkos. Technologijų bendrovės iš anksto ėmėsi iniciatyvos ir pristatė sprendimą, leidžiantį verslams įgyvendinti naujas atsiskaitymo taisykles. Pirkėjai matys suapvalintą galutinę sumą tiek kasos ekrane, tiek kvite – taip bus aiškiai nurodyta, kaip pasikeitė kaina. Rimantas Mažulis, „StrongPoint“ vadovas Baltijos šalims, sako, kad specialiai Lietuvai sukurta ir pritaikyta programa padeda sumažinti kasininkų ir klientų sumaištį, taupo laiką bei užtikrina skaidrumą pirkimo metu.
Ką pajus pirkėjai?
„Norėjome palengvinti atsiskaitymus grynaisiais, todėl sukūrėme automatinio apvalinimo sprendimą, kuris galutinę pirkinių krepšelio kainą suapvalina iki 5 centų kartotinės sumos. Tai leidžia išvengti rankinio skaičiavimo ir užtikrina, kad procesas vyktų sklandžiai ir tiksliai. Kitaip tariant – dėl šios sistemos kasininkai su skaičiuotuvais stovėti prie kasų neturės“, – šypteli R. Mažulis.
Anot jo, visa sistema sukurta taip, kad būtų aiški, patogi ir patikima tiek prekybos darbuotojui, tiek pirkėjui, todėl atsiskaitymo metu žmonės neturėtų jausti jokių nepatogumų – apie apvalinimą ir galutinės sumos pasikeitimus informacija pateikiama kasos ekrane, o taip pat – kvite.
Vis dėlto, kadangi prekybininkai turi teisę patys nuspręsti, kaip įgyvendinti Lietuvos banko pateiktas rekomendacijas, kai kur informacija gali būti rodoma tik kvite, kitur – ir ekrane. Siekdama užtikrinti kuo vienodesnę ir aiškesnę patirtį visose vietose, „StrongPoint“ kuria sprendimus, padedančius verslui lengvai prisitaikyti prie pokyčių ir sklandžiai įgyvendinti apvalinimo sistemą.
Sprendimas veikia 10 tūkst. kasų
„Dabar – ypač intensyvus laikotarpis, kai prekybininkai diegia įvairius fiskalinius sprendimus, o terminai spaudžia, todėl skiriama daug dėmesio testavimui ir vartotojo patirties užtikrinimui. Vien Lietuvoje mūsų įmonės apvalinimo sprendimas taikomas iki 10 tūkst. kasų didžiausiuose mažmeninės prekybos tinkluose“, – sako „StrongPoint“ vadovas.
Pasak R. Mažulio, sprendimų įvairovė reikalavo išskirtinio pasirengimo – būtina apgalvoti įvairius galimus scenarijus, užtikrinti technologinį pasiruošimą ir laiku atnaujinti visą programinę įrangą. Ten, kur yra tokia galimybė, ypač savitarnos kasose, klientui bus aiškiai parodyta, kaip suapvalinama suma.
Būti ne pirmiems šįkart pasiteisino
Sprendimas buvo tobulinamas remiantis patirtimi Estijoje, kur apvalinimo praktika pradėta taikyti nuo 2025 m. sausio 1 d. „StrongPoint“ turėjo galimybę išbandyti savo sistemą šioje rinkoje, o sukauptos žinios ir techniniai įžvalgos leido pritaikyti efektyviausią modelį Lietuvai.
„Šįkart buvo gerai būti ne pirmiems – galėjome stebėti, kaip viskas veikia Estijoje, įvertinti sprendimus ir juos prisitaikyti Lietuvai. Tai padėjo išvengti daugybės bandymų ir klaidų. Ruoštis pradėjome anksčiau, tačiau intensyviau dirbome nuo 2023 metų vidurio, kai Lietuvoje pasirodė detalesni Lietuvos banko išaiškinimai dėl apvalinimo sprendimų – kaip rekomenduojama formuoti klientų kvitus ir kokia matematika bus taikoma. Čia verta pagirti Lietuvos banką, nes, lyginant su Estija, mūsų šalyje buvo pateiktos kur kas išsamesnės ir konkretesnės rekomendacijos su pavyzdžiais gamintojams“, – sako R. Mažulis.
Pasak jo, nors Estijos ir Lietuvos reikalavimai šiek tiek skiriasi, iš esmės išlieka labai panašūs. Daugiausia skirtumų kyla dėl fiskalinių taisyklių. Estijoje prie naujovių pritaikyti reikėjo tik kasos darbo programą, o Lietuvoje teko papildomai keisti ir fiskalinio sprendimo logiką. Anksčiau įgyta patirtis ir techniniai niuansai padėjo paspartinti visą diegimo procesą ir suderinti ją su VMI ir Lietuvos banko keliamais reikalavimais.