Šią savaitę Alytaus miesto savivaldybė Alytaus miesto gyventojams ir Šv. Benedikto gimnazijos ir „Volungės” pagrindinės mokyklos moksleiviams organizuoja ekskursijas į Alytaus rajone esantį Takniškių sąvartyną.
Vakar vykusios ekskursijos metu gyventojai ir moksleiviai supažindinti su sąvartyno mechaninio biologinio apdorojimo įrenginiais, komunalinių atliekų svėrimu ir kt. Ekskursijos dalyviai taip pat sužinojo, kokios atliekos patenka į sąvartyną, kaip jos rūšiuojamos ir kaip vyksta tolimesni atliekų apdorojimo procesai, kokias funkcijas atlieka stambiagabaričių atliekų surinkimo aikštelės. Ekskursijos dalyviai atviravo, kad juos stipriai nustebino ne tik tai, kiek žmonės vartodami išmeta atliekų, bet ir tai, kaip efektyviai jos tvarkomos.
Didėjant vartojimui didėja ir perkamoji galia, dėl to didėja ir išmetamų atliekų kiekis. Visi daiktai anksčiau ar vėliau tampa atliekomis, jos patenka į sąvartyną. Alytaus regiono gyventojai per praėjusius metus atliekų išmetė daugiau nei anksčiau.
Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro duomenimis per 2017 metus regione susidarė ir buvo sutvarkyta 81 tūkst. 374 t komunalinių atliekų. Tai puspenkto tūkstančio tonų daugiau nei 2016 metais. Didėjantis atliekų kiekis rodo gerėjantį žmonių pragyvenimo lygį, o mažesnis jų kiekis sąvartyne – išaugusį visuomenės sąmoningumą.
2017 m. sąvartyne pašalinta šiek tiek daugiau nei 19,7 tūkst. t komunalinių atliekų. Tai – 3 proc. mažiau nei 2016 m. Visos kitos atliekos patekusios į sąvartyną buvo perdirbtos ar kitaip panaudotos.
Jau pora metų regione perdirbama daugiau kaip 60 proc. visų komunalinių atliekų. O atliekų kiekis vienam statistiniam Alytaus regiono gyventojui pernai siekė 470 kg per metus. 26 kg daugiau nei 2016 m. Bendrai rinkliava apmokestintų komunalinių atliekų kiekis vidutiniškai vienam gyventojui regione siekė kiek daugiau kaip 281 kg.
Atskirose regiono savivaldybėse jis buvo skirtingas. Daugiausia rinkliava apmokestinamų atliekų vienam statistiniam gyventojui susidarė Birštono (382 kg), Druskininkų (360 kg) ir Alytaus miesto (302 kg) savivaldybėse. Atlikti skaičiavimai rodo, kad per praėjusius metus vienas statistinis regiono gyventojas vidutiniškai sumokėjo 23, 24 Eur rinkliavą. Statistiškai mažiausiai vidutinė rinkliava per metus regione teko Alytaus miesto (21, 40 Eur) gyventojui.
Vietine rinkliava yra apmokestinamos mišrios komunalinės ir atskirai surinktos didžiosios bei žaliosios atliekos. Išrūšiuotos pakuočių atliekos vietine rinkliava neapmokestinamos.
Nuo praėjusių metų vidurio, įgyvendinant Vyriausybės nutarimą ir įvedus dvinarę apmokėjimo už atliekų tvarkymą sistemą, už mišrių komunalinių atliekų tvarkymą mokama kintamoji rinkliavos dalis ir pastoviosios dalies dedamoji. Didžiųjų ir žaliųjų atliekų tvarkymas apmokestinamas tik pastoviąja dalimi. Tad išrūšiavus atliekas rinkliava mažėja, nes mažėja kintamoji dalis.
Šiuolaikinėmis technologijomis atliekų tvarkymas sąvartynuose tampa vis modernesnis ir daug atliekų yra perdirbamos į tam tikrus produktus, tačiau kasmet taip pat siekiama, kad atliekų turėtojas didintų savo sąmoningumą ir atliekas rūšiuotų tinkamai, tokiu būdu mažindamas ne tik gamtos taršą, bet ir rūšiavimo išlaidas, už kurias mes patys ir susimokame.
Ekskursija į Alytaus regione esantį Takniškių sąvartyną taip pat vyks balandžio 14 d. (šeštadienį). Nuo Alytaus miesto savivaldybės administracijos pastato autobusas į Takniškių sąvartyną išvyks 9.45 val. Ekskursijos trukmė sąvartyne nuo 10 iki 12 val. Norinčius vykti kviečiame registruotis el. p. laima.mulmiene@alytus.lt, arba tel. +370 315 55 117.
Viešųjų ir užsienio ryšių skyriaus informacija