Kasdieninis mūsų gyvenimas pilnas įtampą sukeliančių įvykių: kamščiai gatvėse, eilės parduotuvėse, neramūs kaimynai, maži atlyginimai ir t. t. Taip pat pasitaiko ir grėsmingesnių situacijų, išmušančių mus iš ritmo: ligos, skyrybos, mirtys ir t. t. Tiek kasdieniniai įvykiai, tiek kritinės gyvenimo situacijos sukelia emocinės įtampos būseną, lydimą nerimo ir baimės, paprastai vadinamą stresu.
Vasario 12 d. popietę Alytaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kvietė alytiškius išmėginti keletą paprastų streso įveikimo būdų. Psichologė, kognityvinės elgesio terapijos terapeutė Aušra Drevinskienė susirinkusius supažindino ir suteikė galimybę seminaro metu išbandyti kognityvinės elgesio terapijos metodus.
Lektorė teigė, kad mintys yra tik žodžiai, istorijos, kurias kuria mūsų protas: dauguma jų nusako, kaip mes žiūrime į gyvenimą (nuostatos, nuomonės, požiūriai, idealai ir t. t.); arba, kaip norime gyventi (tikslai, lūkesčiai, norai, vertybės ir t. t.). Svarbiausia, ar tos istorijos duoda naudos, padeda mums kurti gyvenimą, kokio norime, ar priešingai – trukdo. Labai svarbu priimti savo mintis ir emocijas ir įsijausti į dabarties akimirką, pasitikėti savo vertybėmis, tikslingai veikti.
Kovojant su nerimu, baimėmis ar stresu svarbu atsiverti (priimti) tai, kas mus trikdo. Atsivėrimas – tai gebėjimas susitaikyti su nemaloniomis emocijomis ir potyriais, užuot mėginus juos nuslopinti. Kai atsiversite ir priimsite šiuos jausmus, pastebėsite, kad jie vis mažiau kelia jums nerimo ir daug greičiau atslūgsta, užuot kamavę ir trikdę jus. Nei kovodami, nei bėgdami nuo savo jausmų jiems erdvės nesuteiksime, tai galime padaryti tik atsiverdami.
Kitas svarbus veiksmas – įsijautimas. Įsijausti – tai gyventi šia akimirka, susitelkus ir visiškai atsidavus tam, ką darote. Užuot vertinęs praeitį ir nerimavęs dėl ateities, jūs ieškote ryšio su dabarties akimirka ir stengiatės būti čia ir dabar.
Lavinamasis įsijautimo į namų ruošą pratimas
Išsirinkite kurį nors iš nemėgstamų namų ruošos darbų ir kiekvieną kartą dirbdamas pabandykite įsijausti. Nepuoselėkite jokių lūkesčių, tik viską stebėkite. Pvz.: jeigu lyginate, atkreipkite dėmesį į drabužių spalvą ir formą, kokį raštą kuria medžiagos raukšlės ir šešėliai. Kaip slysta ar šnypščia lygintuvas ir t. t.
Vertybių aiškumas ir įsisąmoninimas yra pagrindinė sąlyga, norint gyvenimą padaryti prasmingą. Jūsų vertybės atspindi tai, kas jūsų širdžiai svarbiausia. Vertybės nurodo kryptį ir motyvuoja imtis svarbių pokyčių. Kokios jūsų vertybės? Įsivaizduokite, kad jums 80 metų ir jūs mintyse peržvelgiate, kaip iki šiol klostėsi jūsų gyvenimas. Užbaikite šiuos sakinius:
- Pernelyg daug laiko sugaišau nerimaudamas dėl…
- Per mažai laiko skyriau tokiems dalykams, kaip…
- Jei galėčiau atsukti laiką atgal nuo šiandien…
Bet kokie išmintingi patarimai, kaip valdyti stresą, be tvirto paties žmogaus pasiryžimo juos įgyvendinti ir taikyti netenka prasmės. Alytaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, matydamas, kad psichologinės problemos įtakoja daugybę sveikatos sutrikimų, planuoja organizuoti daugiau praktinių seminarų psichologinėms problemoms įveiki.
Rima Smolskytė
Alytaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras