Lietuvos parodų ir kongresų centre Litexpo, Vilniuje, lapkričio 6–7 dienomis vyks 5-oji mokyklų įrangos, mokymo priemonių ir technologijų paroda MOKYKLA 2015, kurioje jau trečius metus iš eilės dalyvaus ir Lietuvos muziejų asociacija (toliau – LMA). Parodos šūkis Mokykla be sienų puikiai atitinka ir Lietuvos muziejų siekius, kurie jau keletą metų plėtoja MuMo idėją, t.y. „Muziejus – mokyklai“. Muziejai siekia padėti mokykloms įgyvendinti Mokyklos be sienų koncepciją – ieškoti, kurti, atrasti, bendrauti neįprastoje aplinkoje ir neįprastais mokymosi būdais.
Šiemet parodoje dalyvaus 28 Lietuvos muziejai, kurie pristatys naujausias edukacines programas, kruopščiai atrinktas pagal parodos tematiką – Atradimų laboratorija, Mokytojo profesijos prestižas ir Pilietiškumo alėja. Tikimės, kad susitikimai šiose erdvėse sugriaus stereotipus apie muziejus ir parodys, kokie jie gali būti įdomūs, besikeičiantys ir interaktyvūs.
Parodoje veiksiančioje Atradimų erdvėje dalyvaujantys muziejai pristatys veiklas, jungiančias gamtos mokslus, technologijas, meną ir istoriją. 2014 m. parodoje muziejai pristatė edukacines programas, sukurtas bendradarbiaujant su mokyklomis. Šiais metais pristatoma dar viena naujovė – muziejai, susibūrę į šešis tematinius klasterius, pristatys jungtines edukacines programas.
Gamtos ir namų laboratorijoje lapkričio 6 d. dalyvaus Energetikos ir technikos, Molėtų krašto, Palangos gintaro ir Kretingos muziejai. Jie pakvies dalyvius atlikti eksperimentus su vandeniu, supažindins su vaistažolių ir gilių kavos nauda, senoviškais matavimo būdais bei išmokins atskirti gintarą nuo kitų medžiagų. Lapkričio 7 d. laboratorijos dalyviai pasikeis ir į atradimus pakvies A.Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus filialas Arklio muziejus, Lietuvos jūrų ir Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejai. Čia galėsite nusilieti žvakę, susipažinti su žvejo gyvenimu, paragauti grikinės „babkos“ ir pamuzikuoti.
Istorijos ir meno laboratorija lapkričio 6 d. pakvies tapti archeologais, gaminti viduramžio kario šarvus, pasimatuoti lietuvių tautinius drabužius, susipažinti su senoviniais namų apyvokos daiktais ir įrankiais, pasigaminti medinių žaislų ir susipažinti su muzikos instrumentais. Šiame gausiame ir įvairiame klasteryje dalyvaus Alytaus kraštotyros, Rokiškio krašto, Trakų istorijos, Mažosios Lietuvos istorijos, Zanavykų, Lazdijų krašto, Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejai. Lapkričio 7 d. vyresnių klasių moksleivius susipažinti su technikos išradimais, naudojamais mene, sukonstruoti camera obscura modelį, kurti skulptūras, įkvėptas literatūros kūrinių, sukurti garso takelį kino filmui ir nupiešti „aklą“ piešinį pakvies Nacionalinė dailės galerija, Maironio lietuvių literatūros muziejus, Lietuvos dailės muziejaus Meno pažinimo centras, Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus.
Kelionių laboratorija lapkričio 6 d. kvies pakeliauti tarp žemės ir dangaus – susipažinti su kosmologija, pasigaminti saulės laikrodį, išmokti nustatyti medžių amžių ir sužinoti, kodėl delfinai vadinami navigatoriais. Šioje kelionėje dalyvius lydės Lietuvos etnokosmologijos, Klaipėdos laikrodžių, Palangos gintaro ir Lietuvos jūrų muziejai. Kauno miesto, Lietuvos jūrų ir A.Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus filialas Arklio muziejus kvies pratęsti kelionę lapkričio 7 d. Jos metu susipažinsime su įvairiais keliavimo būdais, sužinosime, kokios transporto priemonės važinėjo XIX a. pab.–XX a. vid. ir gaminsime transporto priemonių modeliukus, sužinosime arklių ganymo tradicijas ir nusivysime virvę bei pasikinkę vėją keliausime po burlaivių istoriją ir mokinsimės rišti mazgus.
Lietuvos švietimo istorijos, Pasvalio krašto ir Šiaulių „Aušros“ muziejai lapkričio 6 d. suvienys savo jėgas mokytojo profesijos Prestižo erdvėje ir pristatys bendrą edukacinį užsiėmimą – Mokykla vakar ir šiandien.
Lietuvos nacionalinis, Lietuvos jūrų, Vytauto Didžiojo karo, Pasvalio krašto, Šiaulių „Aušros“, Muitinės bei kiti muziejai kartu su Nacionaliniu muziejumi LDK valdovų rūmai ir Istorine prezidentūra lapkričio 6-7 d. veiks Pilietiškumo alėjoje. Dauguma pripažįsta, kad būtina skatinti pilietinį, tautinį ugdymą, mokyti jaunimą didžiuotis savo šalimi, kalba, istorija, apie tai kalbama mokyklų programose, atskirai netgi mokoma pilietiškumo, bet tik mažuma tai iš tiesų daro. Lietuvos muziejai yra viena svarbiausių grandžių pilietiškumo ugdymo procese. Akivaizdus to įrodymas – pilietiškumo alėjoje šiemet panoro dalintis mintimis – tik muziejai. Dalyviai ne tik susipažins su valstybės simboliais ir krašto istorija, bet įsimaišę į parodos lankytojų minią galės dalyvauti orientacinėse varžybose, tapti slaptais agentais, o tvarką prižiūrės rūstus žandaras…
Turiningą muziejų programą ir gausų jų dalyvavimą parodoje Mokykla 2015 lėmė LR kultūros ministerijos ir Lietuvos kultūros tarybos parama. Kviečiame visus lapkričio 6–7 dienomis atvykti į Lietuvos parodų ir kongresų centrą Litexpo ir pasinerti į muziejų siūlomą kūrybos ir atradimų pasaulį.
Parengė Skaidra Grabauskienė